TVP: Dwa nowe kanały teraz, trzeci później

Telewizja Polska podtrzymuje plany uruchomienia trzech nowych kanałów tematycznych, dwa z nich mogą wystartować jeszcze w tym roku. Start trzeciego planowany jest dopiero w przyszłym roku.


Obecnie Telewizja Polska jest nadawcą kilku kanałów tematycznych, m.in. kulturalnego TVP Kultura, dokumentalnego TVP Historia oraz sportowego TVP Sport. Jednak niektórych z nich na próżno szukać w ofertach satelitarnych platform cyfrowych
czy u większych operatorów telewizji kablowych. Mimo to Telewizja Polska planuje utworzenie trzech kolejnych

Telewizja Polska podtrzymuje uruchomienie jeszcze w tym roku dwóch kanałów: TVP Seriale oraz TVP Parlament. Rzecznik prasowy TVP w rozmowie z Presserwsiem zapewnia, że nadawca przygotowany jest programowo i technicznie do ich uruchomienia. Ruszą po przyznaniu koncesji.

Kanał TVP Parlament będzie informował widzów o pracach Sejmu RP, Senatu RP, komisji sejmowych i senackich, Parlamentu Europejskiego, Trybunału Konstytucyjnego, Najwyższej Izby Kontroli a także innych organizacji i instytucji mających wpływ na życie społeczne i polityczne w Polsce. Nowy kanał, ściśle współpracując z Agencją Informacji TVP będzie wykorzystywał jej potencjał technologiczny.

Z kolei kanał TVP Seriale ma być przeznaczony dla fanów seriali, będzie wykorzystywał bogatą bibliotekę publicznego nadawcy. Planowane jest uruchomienie także trzeciego kanału telewizyjnego - TVP Cogito, ale ruszy on nie wcześniej niż w 2010 roku. Decyzja o jego uruchomieniu zapadnie po wynikach emitowanego od października w TVP2 cyklu „Cogito” (codziennie około 11). TVP Cogito ma skupiać programy o charakterze edukacyjnym, które do tej pory były rozproszone po wielu antenach TVP.