Witaj gościu, skoro czytasz tą wiadomość, to znaczy, że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij tutaj, aby zarejestrować się na forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Evobox Stream - test dekodera Cyfrowego Polsatu
#1
Evobox Stream - test dekodera Cyfrowego Polsatu


[Obrazek: 73139.jpg]

Już w wakacyjnym numerze SAT Kuriera wspomnieliśmy o pojawieniu się na rynku nowej usługi Cyfrowego Polsatu – telewizji internetowej OTT, wraz z dekoderem Evobox Stream. Na łamach świątecznego wydania naszego magazynu przyjrzeliśmy się nieco bliżej temu urządzeniu. Jest ono dostępne albo z umową, albo do zakupu na własność? w cenie 299 zł. Na start otrzymujemy 3 miesiące pełnej oferty programowej (ponad 100 kanałów, w tym kanały HBO, Eleven Sports i Polsat Sport Premium), a następnie usługa działa na zasadzie prepaid. Jednocześnie Evobox Stream jest urządzeniem DVB-T, czyli pozwala na odbiór bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej. Dostajemy zatem 2w1 – urządzenie hybrydowe: internetowo-naziemne.
Porównanie Evobox IP z Evobox Stream

Na wstępie warto wyjaśnić?, czym różnią się dekodery Evobox Stream i Evobox IP. Z wyglądu są bowiem niemalże identyczne. Ten pierwszy służy do odbioru telewizji internetowej OTT Cyfrowego Polsatu, podczas gdy drugi jest dedykowany telewizji kablowej IPTV. Jest to usługa dostępna również drogą internetową, jednak tylko na łączach stacjonarnych od wybranych dostawców (Plus, Netia, Orange). Natomiast Evobox Stream spełnia swoje funkcje po podłączeniu do internetu od dowolnego operatora. Również oferta programowa i pakietowa na Evobox Stream jest inna niż ta na Evobox IP, która z kolei jest w dużej mierze podobna do tej dla telewizji satelitarnej DTH.

Wracając do oferty telewizji internetowej OTT Cyfrowego Polsatu, istotna uwaga jest taka, że dostępne są w niej wszystkie cztery kanały Eleven Sports, podczas gdy ani oferta DTH, ani IPTV nie zawiera Eleven Sports 4. Może to być? taka dodatkowa zachęta dla miłośników sportu.

Również pakietyzacja wydaje się bardziej atrakcyjna, intuicyjna i elastyczna w porównaniu z ofertą DTH. Mamy 3 pakiety podstawowe: Wygodny, Komfortowy i Bogaty, oraz 6 pakietów dodatkowych (3 pakiety premium – Polsat Sport Premium, Eleven Sports oraz HBO i HBO GO, a także 3 pakiety tematyczne – Sport, Filmy i seriale oraz Dzieci).

[Obrazek: 77916.jpg]

Inną ważną różnicą między Evobox IP i Evobox Stream jest oprogramowanie. Ten pierwszy działa w oparciu o software od ADB z interfejsem graphyne2, podczas gdy Evobox Stream ma oprogramowanie zaprojektowane przez Cyfrowy Polsat, które z powodzeniem działa już np. na dekoderze Evobox Lite. Ponadto Evobox IP nie posiada wbudowanego tunera DVB-T jak Evobox Stream.
Wspólną cechą łączącą Evobox IP i Evobox Stream jest ich miejsce produkcji. Oba te urządzenia wyszły z należącej do Grupy Polsat fabryki InterPhone Service w Mielcu. Są to zatem produkty „made in Poland”. Linia odbiorników Evobox obejmuje już 5 modeli:
- Evobox PVR, Evobox HD, Evobox Lite dla telewizji satelitarnej DTH;
- Evobox IP dla telewizji kablowej IPTV;
- Evobox Stream dla telewizji internetowej OTT.


Wszystkie te dekodery charakteryzującą się nowoczesnym designem, intuicyjną obsługą oraz czytelnym menu.

Oferta telewizji internetowej OTT

Wspomnieliśmy już, że oferta programowa telewizji internetowej OTT Cyfrowego Polsatu obejmuje 3 pakiety podstawowe oraz 6 pakietów dodatkowych. Jak wygląda to cenowo?

Najniższy pakiet – Wygodny z 25 kanałami, kosztuje 20 zł za 30 dni,
Komfortowy (42 kanały) to już koszt 30 zł,
natomiast za najwyższy pakiet – Bogaty (92 kanały), należy płacić? 60 zł.

Oprócz tego można domówić? pakiety dodatkowe:
Polsat Sport Premium – 2 kanały (i 4 serwisy TV premium w systemie PPV bez dodatkowych opłat) za 30 zł;
Eleven Sports – 4 kanały za 15 zł;
HBO i HBO GO – 3 kanały i usługa VOD za 30 zł;
Sport – 10 kanałów (to co w pakietach Polsat Sport Premium i Eleven Sports plus Eurosport 1 i 2, Golf Channel i Extreme Sports Channel) za 45 zł;
Dzieci – 6 kanałów (CBeebies, Cartoon Network, Boomerang, Nick Jr., Nickelodeon, NickToons) za 10 zł;
Filmy i seriale – 19 kanałów (Kino Polska TV, Lifetime, BBC First, AMC, FOX, FOX Comedy, Cinemax, Cinemax2, Kino TV, AXN, AXN Black, AXN Spin, AXN White, TNT, 13 Ulica, SciFi, Comedy Central Family, Comedy Central, Paramount Channel) za 20 zł.


Co ważne pakiety dodatkowe Polsat Sport Premium, Eleven Sports, HBO i HBO GO oraz Sport są dostępne jedynie po zakupieniu jednego z trzech pakietów podstawowych: Wygodnego, Komfortowego lub Bogatego. Natomiast pozostałe pakiety Dzieci oraz Filmy i seriale są dostępne po zakupieniu jednego z dwóch pakietów podstawowych: Wygodnego lub Komfortowego. Opłata za korzystanie z pakietów dotyczy 30 dni kalendarzowych.

Oprócz tego dostępnych jest 28 kanałów naziemnej telewizji cyfrowej – oczywiście po podłączeniu dekodera do instalacji antenowej.

[Obrazek: 77917.jpg]

Bez umowy na kanały

Niezwykle ważny jest aspekt elastyczności oferty. Można dowolnie włączać? pakiety (bezpośrednio z poziomu dekodera w nowej aplikacji Sklep) i płacić? tylko za te, które się wybrało, bez długoterminowych zobowiązań.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, dekoder Evobox Stream jest dostępny w dwóch wariantach: z umową na 24 miesiące lub bez umowy. Czyli de facto nie opłacamy abonamentu za określoną ofertę kanałową – tę możemy modyfikować? w dowolnym okresie, z poziomu dekodera (nie trzeba kontaktować? się z infolinią ani podpisywać? żadnych aneksów!). Ewentualna umowa (jeśli wolimy tę formę od zapłacenia z góry 299 zł) dotyczy samego dekodera. Zobowiązujemy się w niej, że przez 24 miesiące będziemy ponosić? opłatę w wysokości 10 zł miesięcznie (1 zł na start). Po przeliczeniu bardziej opłaca się opcja z umową, jednak nie nabywamy wówczas dekodera na własność?.

Warto jeszcze dodać?, że aktywacja pakietów (podkreślmy jeszcze raz: bezpośrednio na dekoderze w nowej aplikacji Sklep) możliwa jest w opcji jednorazowej (na 30 dni, po tym czasie nastąpi automatyczna dezaktywacja) lub odnawialnej (co kolejne 30 dni). To daje użytkownikowi jeszcze większą elastyczność? i wygodę.

Dodajmy, iż w cenie wykupionego pakietu podstawowego klient otrzyma też usługę ON THE GO, dzięki której wybrane kanały będą dostępne mobilnie w aplikacji Cyfrowy Polsat GO, nawet na 3 urządzeniach jednocześnie, oraz usługę CatchUP, która umożliwia oglądanie wybranych programów nawet do 7 dni od ich emisji, bez konieczności ich nagrywania.

Wygląd i wyposażenie

Zawartość? opakowania jest następująca: dekoder Evobox Stream, zasilacz sieciowy, pilot zdalnego sterowania, baterie do pilota (2x AA), kabel HDMI, instrukcja obsługi. Pudełko jest identyczne, jak to dla dekodera Evobox IP (szary karton), różni się tylko napisami.

Dołączony pilot jest taki sam jak ten oferowany z dekoderami Evobox IP, Evobox PVR i Evobox HD. Rozmieszczenie przycisków jest intuicyjne, a sam pilot nie palcuje się i dobrze leży w dłoni.

Jeśli chodzi o wygląd dekodera, to nie ma tutaj żadnego zaskoczenia – wykorzystano design, który świetnie sprawdził się w przypadku Evoboxa IP. To urządzenie, w czarno-białej plastikowej obudowie o opływowych kształtach, jest małe i lekkie, dobrze prezentuje się na półce. Ponadto zadbano w nim o dobre odprowadzanie ciepła.

Na panelu tylnym dekodera znajdują się: gniazdo antenowe dla telewizji naziemnej DVB-T, port LAN (Ethernet) dla łączności z internetem (alternatywa dla Wi-Fi), gniazdo HDMI 1.4b do połączenia urządzenia z telewizorem, port USB 2.0 (na razie nieaktywny, ale być? może będzie można w przyszłości podłączyć? do niego pamięć? zewnętrzną typu pendrive lub dysk USB w celu odczytu treści multimedialnych), oraz wyjście zasilania z zewnętrznego zasilacza DC 12 V (dołączony w zestawie).

Warto odnotować?, iż dekoder Evobox Stream nie ma wyjścia optycznego S/PDIF jak w przypadku Evobox IP. W tym miejscu jest gniazdo antenowe.

[Obrazek: 77918.jpg]

Na panelu przednim znalazło się miejsce tylko dla odbiornika IR z pilota zdalnego sterowania oraz diody LED, sygnalizującej różne stany pracy dekodera. Dla przypomnienia:
kolor zielony – w trakcie uruchamiania,
niebieski – dekoder jest włączony,
czerwony – w stanie „szybki start”,
biały – w stanie „czuwanie”,
zielony (migający) – w trakcie aktualizacji oprogramowania.


Pierwsze uruchomienie

Najpierw należy podłączyć? dekoder do urządzeń zewnętrznych, tj. routera, instalacji antenowej i telewizora, a następnie do zasilania.

Jak wiadomo, dekoder ma wbudowany moduł Wi-Fi, pracujący w pasmach 2,4 oraz 5 GHz, więc przewodowe podłączanie odbiornika do routera nie jest konieczne, gdy znajdujemy się w zasięgu sieci Wi-Fi.

Następnym krokiem jest podłączenie kabla antenowego w celu uzyskania dostępu do bezpłatnych kanałów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, których aktualnie jest 28. Uwaga! Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli oglądać? takich kanałów, jak TVP1, Polsat czy TVN – nie stanowią one części oferty operatora.

Potem należy podłączyć? dekoder do telewizora (lub innego urządzenia pełniącego funkcję wyświetlacza) kablem HDMI, a na końcu poprzez zasilacz (DV 12 V) podłączyć? dekoder do gniazda sieciowego w domu (AC 230 V).

Po podłączeniu zasilania dekodera, na przednim panelu zapali się czerwona dioda. Podczas uruchamiania dekodera kolor diody będzie ulegał zmianie. Zakończenie procesu uruchamiania dekodera zasygnalizuje zapalenie na przednim panelu diody w kolorze niebieskim.

Na ekranie telewizora pojawi się plansza z logo operatora, a następnie ekran Pierwszej instalacji. Postępując zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami, należy przejść? krok po kroku cały ten proces.

Na początek zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie podłączenia do Internetu. Jest to w przypadku tego dekodera konieczne, aby odbierać? kanały telewizyjne i korzystać? z serwisów online. Na ekranie wyświetli się lista dostępnych sieci Wi-Fi. Alternatywnie można przejść? na pilocie strzałką w dół do opcji Sieć? przewodowa. Należy jednak zwrócić? uwagę, czy do gniazda Ethernet podłączona jest skrętka.

Drugi krok to instalacja kanałów naziemnej telewizji cyfrowej, która startuje w sposób automatyczny. Można to pominąć? na tym etapie, wybierając Pomiń DVB-T. Jeśli nasza instalacja antenowa jest przystosowana zarówno do odbioru pasma UHF (MUX 1, 2 i 3), jak i VHF (MUX 8), zyskamy w ten sposób 28 dodatkowych kanałów.

Przejście dalej przeniesie nas do aktualizacji oprogramowania. Zazwyczaj w tym miejscu pojawia się plansza „Dekoder posiada najnowszą wersję oprogramowania”. Dodajmy, iż oprogramowanie dekodera jest automatycznie aktualizowane.

Czwarty krok to wybór opcji związanych z oszczędzaniem energii. Możemy tutaj zdecydować?, czy dekoder ma się automatycznie wyłączać? na czuwanie po wykryciu naszej bezczynności, a jeśli tak, to po jakim czasie (1,5 godziny, 3 godziny, 6 godzin). Poza tym można też zdecydować? o zachowaniu dekodera w zakresie oszczędzania energii. Domyślnie urządzenie działa w trybie Szybki start. Umożliwia on natychmiastowe wybudzanie się dekodera, kosztem zwiększonego poboru mocy. Alternatywna opcja to Czuwanie. Kiedy ją wybierzemy, Evobox Stream będzie się dłużej uruchamiać?, ale za to pobór mocy zejdzie poniżej granicy 0,5 W.

Następnie zostaniemy poproszeni o ustawienie kodu PIN. Będzie on wykorzystywany dla zarządzania kontrolą rodzicielską (ograniczeniem wiekowym w dostępie do treści) oraz do autoryzacji zakupów z dekodera. Jeśli zapomni się kodu PIN, można go zmienić? w Internetowym Centrum Obsługi klienta lub dzwoniąc na infolinię Cyfrowego Polsatu. Kod PIN składa się z 4 cyfr. Należy go wprowadzić? dwukrotnie, w celu potwierdzenia.
Ostatni krok to tak naprawdę tylko plansza z podsumowaniem procesu pierwszej instalacji. Należy wybrać? Zakończ w celu potwierdzenia wyświetlonych informacji albo Wstecz, aby wprowadzić? poprawki do konfiguracji.

Jak widać?, proces pierwszej instalacji jest niezwykle prosty i szybki.

Konfiguracja

Aby przejść? do konfiguracji dekodera, należy dwukrotnie kliknąć? na pilocie przycisk Menu, a następnie przejść? do opcji Ustawienia. Jest to ostatnia ikonka w menu, które pokazało się w górnej części ekranu, po Kanały TV, CP GO, HBO GO, Program TV, Przypomnij, Radio i Sklep. Alternatywnie można dostać? się do Ustawień klikając dedykowany przycisk na pilocie, znajdujący się w jego lewym dolnym rogu.

Ustawienia są podzielone na 9 podkategorii: Informacje, Diagnostyka, Ustawienia użytkownika, Zarządzanie kanałami, Instalacja kanałów, Obraz i dźwięk, Sieć?, Ochrona rodzicielska i Ustawienia sprzętowe.

[Obrazek: 77927.jpg]

W Informacjach znajdziemy kilka ważnych danych na temat dekodera oraz namiary na Centrum Obsługi Klienta, z którym można się skontaktować? w razie wystąpienia jakichś problemów związanych z użytkowaniem sprzętu. Wewnątrz są 3 elementy: Dostęp warunkowy, Centrum Obsługi Klienta i Szczegóły sprzętowe.
Dostęp warunkowy zawiera takie informacje, jak numer karty, status subskrypcji, numer klienta, UX, wersja oprogramowania, status multiroom i status aktywacji.
Centrum Obsługi Klienta to wspomniane wcześniej dane kontaktowe do Cyfrowego Polsatu.
Natomiast w Szczegółach sprzętowych można znaleźć? kompleksowe informacje na temat statusu Irdeto CA oraz dekodera, w tym nazwę modelu dekodera, jego numer seryjny, wersję UX (interfejsu użytkownika) oraz wersję oprogramowania. Nasze listopadowe testy prowadziliśmy w oparciu o wersję softu BITNO 1.36.8.1 z UX 2.6.7.

Druga pozycja w Menu to Diagnostyka. Znajdują się tu 3 elementy: Test połączenia internetowego, Diagnostyka sygnału telewizji naziemnej oraz Diagnostyka połączenia sieciowego. Pierwsza pozwala na sprawdzenie szybkości połączenia internetowego. Wymagane jest co najmniej 8 Mb/s. Taką przepływność? mają kanały Polsat Sport Premium, które są nadawane w najwyższej możliwej jakości. Przykładowo przy połączeniu się z Wi-Fi smartfona (jako routera) na danych komórkowych LTE, szybkość? łącza okazała się niewystarczająca, gdyż nie przekraczała wartości 5 Mb/s. Oczywiście kanały nadal są dostępne do odbioru, ale ich jakość? jest gorsza, występuje klatkowanie (obraz nie jest płynny) i pikselizacja. Diagnostyka sygnału telewizji naziemnej z założenia powinna wyświetlać? procentowe paski siły i jakości sygnału. Jednak w praktyce, podczas naszych redakcyjnych testów, oba te paski miały cały czas wartości 100%, nawet na kanałach, które nie były dostępne z naszej instalacji antenowej (MUX 8). Zatem element ten wymaga jeszcze dopracowania. Ostatni element w tej podkategorii – Diagnostyka połączenia sieciowego, zawiera garść? informacji, w tym Adres IP, Maskę podsieci, Bramę domyślną, Podstawowy DNS i Adres fizyczny dla połączenia przewodowego; oraz dodatkowo Szyfrowanie dla połączenia Wi-Fi.

Ustawienia użytkownika to 8 elementów konfiguracyjnych: Język menu, Dźwięk, Język napisów, Wyświetlanie paska informacji, Przeźroczystość? komunikatów, Automatyczne wyłączanie, Oszczędność? energii i Strefa Czasowa. W Języku menu mamy do wyboru Polski lub English (angielski). Tak samo sytuacja wygląda w Dźwięku – polski lub angielski. Język napisów może być? polski lub angielski, lub napisy mogą być? całkiem wyłączone (ustawienie domyślne). Wyświetlanie paska informacji jest możliwe na czas od 2 do 10 sekund. Można również ustawić? Przeźroczystość? komunikatów (Automatyczna, 1, 2, 3, lub 4). Dwa kolejne elementy znamy już z kreatora Pierwszej instalacji. Chodzi o Automatyczne wyłączanie i Oszczędzanie energii. Na samym końcu podmenu Ustawień użytkownika znajduje się pozycja Strefa czasowa. Mamy do wyboru: Automatyczna, GMT, GMT+1, GMT+2 lub GMT+3.

Zarządzenie kanałami to miejsce, gdzie można utworzyć? tak zwane listy ulubionych. Narzędzie przygotowane przez programistów Cyfrowego Polsatu posiada intuicyjny układ i jest proste w obsłudze. Operator nie umożliwia wprowadzania zmian na głównej liście kanałów, jedynie blokowanie pewnych serwisów kodem PIN w ramach kontroli rodzicielskiej. Za to pozwala na utworzenie własnych list kanałów, z własną kolejnością. Oprócz domyślnej listy o nazwie Ulubione przewidziano możliwość? dodania dwóch kolejnych o własnych nazwach.

Instalacja kanałów w menu Ustawień zawiera Automatyczną instalację kanałów oraz Wyszukiwane ręczne DVB-T. O ile pierwszy z tych elementów jest już dobrze znany z kreatora pierwszej instalacji, o tyle Wyszukiwane ręczne DVB-T jest nowością. Jest to opcja przydatna dla osób, które są w zasięgu więcej niż jednego nadajnika, a chcą wyszukać? kanały tylko z danego obiektu. W tym celu operator umożliwił ręczne wpisanie parametrów emisji (kanału – częstotliwości – szerokości pasma).

Podmenu Obraz i dźwięk zbiera kilka ustawień dotyczących wyjść? dekodera. Można tu określić? sposób Skalowania obrazu (Bez zmiany, Rozciągnięcie lub Powiększenie), Rozdzielczość? obrazu HDMI (576p, 720p, 1080i lub 1080p), włączyć? lub wyłączyć? sterowanie HDMI-CEC (jeśli włączone, możliwe jest automatyczne wyłączanie TV wraz z przechodzeniem dekodera na czuwanie – o ile taka funkcja jest wspierana przez telewizor) oraz wybrać? Rodzaj dźwięku HDMI (Stereo lub Auto).

Sieć? umożliwia ponowne przejście konfiguracji połączenia internetowego. Można tutaj dokonać? zmiany połączenia z przewodowego na Wi-Fi i na odwrót. Z naszych obserwacji wynika jednak, że mogą występować? pewne problemy przy przełączaniu się między tymi dwiema metodami łączności. Kilka razy zdarzyło nam się, że musieliśmy ponownie uruchomić? dekoder, aby urządzenie przyjęło nową konfigurację.

W Ochronie rodzicielskiej mamy możliwość? ustawienia kodu PIN, ale najpierw należy wprowadzić? aktualny (domyślnie: 0000). Z tego miejsca można również całkowicie dezaktywować? ochronę (domyślnie jest włączona) i ustawić? dodatkową ochronę na bazie granicy wiekowej (płynna regulacja w zakresie 4-18 lat, działanie zależy od tego, czy w EPG są odpowiednie oznaczenia).

Ostatni element Ustawień to Ustawienia sprzętowe, z dwoma opcjami: Ustawienia domyślne (pozwala na przywrócenie ustawień fabrycznych – usunie listy kanałów, wyczyści ustawienia, uruchomi dekoder ponownie i włączy się on na kreatorze pierwszej instalacji; wymagany jest kod PIN) oraz Aktualizacja oprogramowania, która jak sama nazwa wskazuje uruchamia proces poszukiwania nowej wersji software i ładowania – jeśli aktualizacja zostanie znaleziona. Nie trzeba jednak pamiętać?, aby ręcznie co jakiś czas uruchamiać? tę opcję, gdyż dekoder sam w trybie szybkiego startu oraz w trakcie pracy, jeśli ma taką możliwość? – szuka dostępu do aktualizacji i albo pobierze ją w nocy, gdy urządzenie nie będzie akurat użytkowane, albo zapyta o to użytkownika.
Odpowiedz
#2
Użytkowanie

Oprogramowanie i interfejs użytkownika opracowane przez inżynierów Cyfrowego Polsatu należą do niezwykle intuicyjnych i przejrzystych. Nie ma w nich zbędnych wodotrysków, a grafika ekranowa jest utrzymana w kilku kontrastowych barwach. Nie znajdziemy tu niepotrzebnych animacji, które mogłyby wpłynąć? niekorzystanie na szybkość? działania urządzenia.

Evobox Stream działa szybko i bezproblemowo. Przełączanie między kanałami odbywa się sprawnie, choć? urządzenie może potrzebować? nawet kilku sekund, by dostosować? jakość? obrazu strumienia danego programu do jakości łącza internetowego. W praktyce wygląda to tak, że początkowo obraz jest nieco mniej ostry niż docelowo. Nie przeszkadza to jednak w codziennym użytkowaniu.

Natomiast jeśli chodzi o jakość? emisji poszczególnych kanałów, to jest ona zbliżona do tego, co oferuje telewizja satelitarna czy IPTV Cyfrowego Polsatu. Tak samo jak w przypadku Evoboxa IP, przez operatora wykorzystywane są pewne ustalone profile przepustowości. Przypomnijmy:
dla kanałów SD jest to max. 1,618 Mbit/s,
dla kanałów HD max. 5 Mbit/s,
dla „Super HD” (Polsat Sport Premium 1 i 2) max. 8 Mbit/s.


Najważniejszym elementem interfejsu użytkownika jest tak zwany banner informacyjny. Pokazuje się on m.in. przy przełączaniu kanałów. Na tym pasku zlokalizowanym w dolnej części ekranu można znaleźć? takie informacje, jak: typ kanału, numer i nazwa, logotyp, aktualny czas i dzień tygodnia oraz bieżąca i kolejna pozycja programowa z EPG wraz z czasem rozpoczęcia. Dla aktualnie trwającego programu pokazywany jest dodatkowo graficzny pasek postępu, obrazujący ile czasu upłynęło od rozpoczęcia programu i ile zostało do jego zakończenia.

[Obrazek: 77919.jpg]

Generalnie banner informacyjny można wywołać? np. klikając na pilocie przycisk Opis (i). Po drugim kliknięciu tego klawisza pokazuje się ekran z rozszerzonym opisem audycji.

Wciskając na bannerze lub w trakcie oglądania TV przyciski kierunkowe także można szybko przejść? do pewnych funkcji. Przycisk w górę przeniesie nas na listę najczęściej oglądanych kanałów, w dół – rozwinie pełne EPG w formie gazetowej dla oglądanego kanału (maksymalnie na okres do 7 dni, ale ilość? danych może zależeć? od kanału), w prawo wyświetli menu pozwalające na podgląd opisu, szybkie dodanie serwisu na listę ulubionych oraz ewentualnie oglądanie od początku (dla wybranych kanałów dostępnych przez Internet) i odtworzenie w HBO GO albo CP GO (dla wybranych kanałów, także z DVB-T). Natomiast przycisk w lewo pokaże banner informacyjny rozszerzony o funkcje TimeShift, takie jak pauza oraz przewijanie w tył i w przód z prędkościami 4x, 16x, 32x, 64x. To bardzo istotna funkcja, kiedy chcemy przerwać? na chwilę oglądanie lub zobaczyć? jakiś fragment audycji jeszcze raz (obejmuje czas do 3 godzin wstecz). Jest też możliwość? obejrzenia danego programu od początku (funkcja reStart). Uwaga! Nie dotyczy to kanałów DVB-T.

Teraz kilka słów na temat EPG. Przewodnik po programach można wywołać? wybierając na pilocie przycisk Program TV (EPG). To wygodny sposób na przeglądanie ramówek wszystkich kanałów dostępnych na liście. Co istotne w okienku w lewej górnej części ekranu nadal można oglądać? telewizję. Ramówka domyślnie jest posortowana według godzin rozpoczęcia programów, ale można przełączyć? widok na sortowanie alfabetyczne (Sortuj A-Z w menu Filtruj). Jeśli klikniemy OK na jakąś z przyszłych audycji, to poza możliwością zobaczenia pełnego opisu i dodania do ulubionych jest też możliwość? ustawienia przypomnienia.

[Obrazek: 77925.jpg]

Program TV ma dwa widoki, które można przełączać? między sobą klikając na pilocie przycisk EPG. Jednak najciekawszą funkcją w EPG jest tak zwane CatchUP, czyli możliwość? oglądania wybranych programów nawet do 7 dni od ich emisji (nie dotyczy kanałów DVB-T). Wystarczy wybrać? z listy dany program, kliknąć? OK na pilocie, a następnie wybrać? Oglądaj. Czy dany program można obejrzeć? jeszcze raz, poznamy po niebieskiej ikonce obok nazwy audycji. Zwracamy uwagę, że nie wszystkie programy są objęte tą funkcją, a część? z nich można obejrzeć? tylko przez Cyfrowy Polsat GO lub HBO GO.

Listę kanałów można wywołać? przyciskiem OK na pilocie. Pokazuje się wtedy pełnoekranowe okno, z obrazem oglądanego kanału TV w lewym górnym rogu i jego opisem poniżej (tak samo jak w przypadku EPG). Natomiast po prawej jest lista serwisów (widoczne jest 9 z nich), zawierająca numery i nazwy kanałów, tytuł aktualnej audycji z EPG oraz pasek postępu. Lista ma spore możliwości filtrowania – poza kolejnością domyślną serwisy można posortować? alfabetycznie, a także ograniczać? widok do: najczęściej oglądanych, ogólnych, informacyjnych, filmowych, rozrywkowych, sportowych, muzycznych, edukacyjnych i dla dzieci. Aby przejść? do tego menu, należy nacisnąć? na pilocie Opcje.

Wróć?my jeszcze do Menu, do którego wchodziliśmy już, aby dostać? się do Ustawień. Po dwukrotnym kliknięciu przycisku Menu na pilocie, w górnej części ekranu pokazuje się pasek z 8 kafelkami.

[Obrazek: 77923.jpg]

Kanały TV to omawiana powyżej lista kanałów. CP GO i HBO GO są serwisami wideo na życzenie. Program TV pozwala na przejście do EPG. Przypomnij wyświetla listę zaprogramowanych zdarzeń – programator czasowy, popularny timer. Zdarzeń nie można dodawać? ręcznie – tylko przez EPG. Z poziomu listy można je blokować? i kasować?, a także sortować? według daty, nazwy kanału i tytułu audycji. Listę przypomnień można wywołać? także poprzez naciśnięcie na pilocie klawisza Nagrania (PVR). Radio z założenia powinno zawierać? listę stacji radiowych, jednak wyświetla się tylko komunikat „Wybrana lista jest pusta” (prawdopodobnie ta opcja zostanie wzbogacona o treści w przyszłości).

[Obrazek: 77925.jpg]

Siódma ikonka w Menu to Sklep – bardzo ważne miejsce dla każdego użytkownika dekodera Evobox Stream. Jest to zupełnie nowa aplikacja Cyfrowego Polsatu umożliwiająca zakup pakietów i wydarzeń w systemie PPV bezpośrednio z poziomu dekodera przy wyborze najwygodniejszej formy płatności (zakup pakietów będzie możliwy po wygaśnięciu 3-miesięcznego okresu promocyjnego). Co ciekawe Evobox Stream zapewnia możliwość? realizacji płatności za pośrednictwem systemu Dotpay. Pozwala to na wykonanie błyskawicznej transakcji, a co za tym idzie – natychmiastowe włączenie pakietu czy treści, którymi zainteresowany jest użytkownik. Zaoferowanie możliwości płatności kartą, Blikiem czy też doliczenie danej kwoty do miesięcznego rachunku to wyjście naprzeciw potrzebom współczesnego klienta. Ostatnim kafelkiem w Menu są omawiane już wcześniej Ustawienia.

[Obrazek: 77926.jpg]


Poza aplikacją Sklep inną nowością na dekoderze Evobox Stream jest Mozaika. Tak nazywa się ekran z kolorowymi kafelkami, jaki automatycznie pokazuje się po włączeniu dekodera do prądu i za każdym razem po wyjściu z trybu Standby, a także po naciśnięciu przycisku Menu na pilocie. Jednak żeby Mozaika się pojawiła, dekoder musi być? zarejestrowany. Dla oferty prepaid trzeba samemu dokonać? rejestracji, a dla oferty z umową dekoder jest z automatu rejestrowany przy podpisywaniu umowy.

Mozaika to rekomendacja treści z programu TV i serwisów online, w formie dużych kafelków podzielonych na następujące zakładki: Â?wiat bajek, Sporty walki, Zamów pakiety, Polecane dla Ciebie, HBO i Nowe odcinki. Po wybraniu danej pozycji zostaniemy przekierowani do CP GO lub HBO GO, a przypadku Zamów pakiety do aplikacji Sklep.

[Obrazek: 77924.jpg]

Warto omówić? jeszcze pozostałe, nieopisywane dotąd przyciski na pilocie. Wstecz pozwala na powrót do ostatnio oglądanego kanału. Kliknięcie przycisku Język (Opcje) podczas oglądania kanału wywołuje menu pozwalające na wybór ścieżki audio, formatu obrazu oraz uruchomienie napisów ekranowych lub teletekstu (tylko dla kanałów DVB-T). Ulubione (niebieski) przekierowuje do głównej listy ulubionych. Możliwe jest też włączenie teletekstu – klikając przycisk TXT (podkreślamy: tylko dla kanałów DVB-T).

Natomiast jeśli przytrzymamy w trakcie oglądania dowolnego kanału przycisk Opis (i) przez około 3 sekundy, na ekranie wyświetlone zostanie okno z informacjami o sygnale i szczegółowymi parametrami technicznymi oglądanego kanału. Dla kanałów nadawanych przez Internet są to: nazwa i numer kanału, IP dekodera oraz typ połączenia. Natomiast dla kanałów DVB-T: siła i jakość? sygnału, MER, wejście antenowe, kanał, pasmo TV naziemnej, częstotliwość?, szerokość? pasma, ONID.TSID.SID i PID.


Podsumowanie

Oferta telewizji internetowej OTT Cyfrowego Polsatu jest ciekawym rozwiązaniem. Na szczególną pochwałę zasługuje funkcja umożliwiająca oglądanie większości programów nawet do 7 dni po ich emisji, czyli tak zwany CatchUP. Bardzo wygodne i przydatne są również funkcje reStart i TimeShift, pozwalające na swobodne poruszanie się po aktualnie oglądanych audycjach (oglądanie od początku, zatrzymywanie, przewijanie). Przy takich rozwiązaniach całkiem zbędne wydają się funkcje umożliwiające nagrywanie programów i późniejsze ich przechowywanie, gdyż dostęp do treści jest niezwykle łatwy – nie tylko dzięki wymienionym funkcjom reStart, CatchUP i TimeShift, ale także dzięki rozbudowanym bibliotekom VOD, takim jak Cyfrowy Polsat GO i HBO GO. Trochę szkoda, że 28 kanałów dostępnych w DVB-T nie jest dostępne także drogą internetową, co wyklucza dla nich możliwość? zastosowania powyższych funkcji. Z drugiej strony kanały nadawane jako strumienie też mają swoje ograniczenia, np. nie są opatrzone napisami DVB.

Warto jeszcze nadmienić?, że może się zdarzyć? (bardzo rzadko), iż niektóre audycje nie będą dostępne do oglądania w telewizji linearnej. Zamiast obrazu zobaczymy wtedy czarny ekran z napisem „Brak zgody dostawcy na udostępnienie programu”. Wynika to z tego, że właściciel praw nie wyraził zgody na udostępnianie danego programu w ramach streamingu.

Największą zaletą OTT Cyfrowego Polsatu jest mobilność? tego rozwiązania. Bowiem możemy zabrać? dekoder ze sobą i oglądać? treści w dowolnym miejscu z dostępem do internetu (przewodowego lub Wi-Fi) i obecnością ekranu z HDMI. Aby usługa działała płynnie, wymagane jest łącze o szybkości co najmniej 8 Mb/s, ale w dobie wszechobecnego internetu nie jest to trudne do spełnienia.

Cieszy również to, że jeśli chcemy zrezygnować? z jakiegoś pakietu lub włączyć? dodatkowy, nie musimy podpisywać? żadnych aneksów ani kontaktować? się z infolinią. Wszystko działa na zasadzie prepaidu na okresy 30-dniowe, a ewentualnych zmian możemy dokonywać? z poziomu menu dekodera (z wykorzystaniem szybkich, elektronicznych płatności). Dodatkowo nawet jeśli zdecydujemy się całkiem zaniechać? opłacania oferty programowej (nie dotyczy to opłaty 10 zł miesięcznie, kiedy nie kupiliśmy dekodera na własność?), nadal będziemy mogli oglądać? 28 kanałów DVB-T. Dodatkowa uwaga: brak obsługi HbbTV.

Martwi trochę, że Evobox Stream nie jest wyposażony w głowicę telewizyjną DVB-T2, a jedynie DVB-T. Choć? w chwili obecnej nie ma żadnych regularnych emisji w tym standardzie, to za 2-3 lata może to ulec zmianie, gdyż w Polsce trwają już pewne prace z tym związane. Przykładowo w grudniu tego roku w życie weszło nowe rozporządzenie Ministra Infrastruktury dotyczące wymagań dla odbiorników cyfrowych uwzględniające już DVB-T2 i HEVC. Wspomniane 2-3 lata (niewykluczone, że do wprowadzenia DVB-T2 w Polsce dojdzie jeszcze później) są jednak długim okresem czasu i chyba nie ma co aż tak wybiegać? w przyszłość?. Poza tym Cyfrowy Polsat na pewno nie zostawi swoich klientów na lodzie i będzie przygotowany na ewentualne zmiany w emisji naziemnej telewizji cyfrowej.

Biorąc pod uwagę zarówno plusy, jak i pewne niewielkie braki opisane powyżej, nasza redakcja zdecydowanie poleca skorzystanie z usługi telewizji internetowej OTT Cyfrowego Polsatu. Jest to rewolucyjna oferta jeśli chodzi o wygodę i elastyczność? dla klienta. Operator wyszedł naprzeciw oczekiwaniom tych użytkowników, którzy mają już dość? umów i ograniczeń, a bardziej skłaniają się ku ofertom VOD.

Jak się okazuje, telewizja linearna wcale nie musi przekładać? się na sztywne ramówki. Już nie musimy oglądać? danego programu wtedy, kiedy zdecyduje o tym nadawca. Mamy na to czas nawet do 7 dni po emisji (a nawet znacznie dłużej, kiedy dana pozycja jest częścią biblioteki VOD). Co więcej możemy przewinąć? reklamy lub zatrzymać? audycję, kiedy chcemy np. pójść? zrobić? herbatę. Natomiast do TimeShiftu nie jest potrzebny wbudowany dysk twardy lub pamięć? USB.

Reasumując, Evobox Stream Cyfrowego Polsatu to sprytne połączenie streamingu linearnych kanałów, bibliotek VOD i telewizji naziemnej. A co najważniejsze wszystkie te treści przenikają się i uzupełniają nawzajem. Produkt zdecydowanie godny polecenia!

[Obrazek: 77915.jpg]

PLUSY:
produkt polski i z własnym autorskim oprogramowaniem
urządzenie hybrydowe: streaming + DVB-T
łączność? Wi-Fi lub przewodowa
dostęp do bogatej biblioteki Cyfrowy Polsat GO i HBO GO
funkcje reStart, TimeShift i CatchUP
intuicyjna i prosta obsługa
szybkie działanie
bogaty i czytelny Program TV
możliwość? korzystania na łączu internetowym od dowolnego dostawcy
możliwość? włączania i wyłączania pakietów z poziomu dekodera
brak umowy na pakiety kanałów
po wygaśnięciu pakietów nadal można oglądać? TV naziemną
wygodna forma prepaid
elektroniczne płatności


MINUSY:
oferta programowa nieco uboższa w porównaniu z telewizją satelitarną Cyfrowego Polsatu
brak możliwości odtwarzania własnych multimediów
brak możliwości nagrywania
brak wsparcia wideo w rozdzielczości 4K
brak multiroomu
brak wsparcia DVB-T2 (tylko DVB-T)
28 kanałów tylko z anteny naziemnej

Quelle:SAT Kurier


POZDRAWIAM
deutschlender
Odpowiedz


Podobne wątki…
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nowy tuner od Cyfrowego Polsatu ziooomek 0 11,650 11-23-2011, 11:33
Ostatni post: ziooomek
  Zestaw Rodzinny od Cyfrowego Polsatu Dragon_87 0 11,466 06-03-2011, 11:45
Ostatni post: Dragon_87
  Orange sport info nie zniknie z Cyfrowego Polsatu Dragon_87 0 11,559 06-03-2011, 11:39
Ostatni post: Dragon_87
  Koniec tv2TYGODNIKA od Cyfrowego Polsatu Dragon_87 0 11,440 05-30-2011, 19:55
Ostatni post: Dragon_87
  3,47 mln abonentów Cyfrowego Polsatu Dragon_87 0 11,926 05-16-2011, 11:31
Ostatni post: Dragon_87
  Zmiany w promocjach Cyfrowego Polsatu od 12 kwietnia Dragon_87 0 11,296 04-12-2011, 09:30
Ostatni post: Dragon_87
  mPunkt częścią Cyfrowego Polsatu Dragon_87 0 11,955 03-24-2011, 10:48
Ostatni post: Dragon_87
  Nick Jr. trafi do Cyfrowego Polsatu Dragon_87 0 11,565 03-21-2011, 16:43
Ostatni post: Dragon_87
  3,436 mln abonentów Cyfrowego Polsatu Dragon_87 0 12,002 03-17-2011, 15:03
Ostatni post: Dragon_87
  Kanały Cyfrowego Polsatu z nowym kodowaniem Dragon_87 0 12,035 03-10-2011, 15:11
Ostatni post: Dragon_87

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości