Słowniczek młodego "sharingowca". Czyli podstawowe pojęcia związane z "sharingiem".

Mini słowniczek:

ATR - skrót Answer to Reset, czyli odpowiedź na reset. Jest to sekwencja wysyłana przez kartę w odpowiedzi na restart.

CW - skrót Control Word - Zakodowany klucz DW niesiony przez ECMa do karty w celu jego odkodowania. Po odkodowaniu staje się on DW.

DW - skrót Decrypted word - odkodowane słowo. Jest to słowo zwracane przez kartę tunerowi, który kieruje je do descramblera w celu zdekodowania obrazu. Jest to odpowiedź na ECMa. Nie będziemy zagłębiać się w temat, taki że są 2 CW i DW, bo nie oto chodzi w sharingu (no może nie jest tak do końca .

ECM - skrót Entitlement Control Messages - informacje na temat dostępu warunkowego, które trzymają zamówioną autoryzację. ECMy zawierają w sobie zakodowane słowo (CW). ECMy są wysyłane przez tuner do karty, karta dokonuje odpowiednich operacji na takim słowie i zwraca DW.

Timeout DW - po prostu został przekroczony czas oczekiwania na DW. Powszechne, przy zapchanych serwerach, gdzie nie jesteśmy w stanie na czas otrzymać DW.

RLSD - skrót Received Line Signal Detected - linia kontrolna, stosowana w interfejsach RS-232 (season). Po prostu na tej linii czekamy na reset z tunera.

EMM - skrót Entitlement Management Message. Jest to słowo niosące ze sobą wiadomości dotyczące zmian na karcie. Czyli EMMy dokonują zmian na karcie takich jak zmiana kluczy, pakietu itp.

Season - karta połączona z komputerem PC, emulująca oryginalną kartę przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, w tym przypadku programów do sharingu. Po prostu jest mostem pomiędzy programem na PC a dekoderem. Dekoder uznaje ją jako oryginalną kartę. Najpopularniejsze seasony oparte są o interfejs RS-232 (COM).

Splitter - niezależny rozdzielacz sygnału. Mówiąc bardziej fachowo - zarządza rozsyłaniem EMCów i DW w sieci kilku dekoderów. Z jednej karty możemy rozdzielać sygnał na wiele odbiorników. Więcej na ten temat, wypowiedz wyżej.

ECM PID - numer odpowiedniego ECMa. Jeśli dany kanał kodowany jest w simulcrypcie (wiele systemów kodowania) to dla każdego systemu jest odpowiedni ECM PPID.

MD5 - algorytm kryptograficzny, haszujący. Z dowolnego ciągu znaków (słowa, pliki) generuje 128-bitowy klucz. Oczywiście jak tylko zmienia się słowo/plik, zmienia się ten 128-bitowy klucz i jest wiadomo, że coś się zmieniło. Właśnie w tym celu jest wykorzystywany algorytm md5. Np. zastosowany do haszowania pików w sieci p2p: ed2k (emule).

MOSC - skrót Modified Oryginal Smart Card - zmodyfikowana karta operatora, czyli taka, na której coś zmieniliśmy i dzięki temu możemy oglądać ciut więcej

MediaGuard - nazywany też popularnie Seca - jest to system dostępu warunkowego, stosowany przez platformy powiązane z Canal+, w Polsce jest to Cyfra +. Obecnie stosowanym systemem jest Seca 2. System świetnie nadający się do sharingu

NagraVision - system dostępu warunkowego opracowany przez Kudelski Group. W Polsce stosowany jest przez Cyfrowy Polsat (CP), zagranicą przez Premiere (zmodyfikowana wersja), Digital+, Dish net. itd..

BOXKEY - 16-bajtowy unikalny klucz stosowany w systemie NagraVison, dzięki któremu kodowane są DW. Klucz musi być jednakowy w tunerze oraz na karcie. Jest wymagany przy sharingu platform opartych o czysty system NagraVision (Aladin), takich jak CP.

CI - skrót Common Interface - uniwersalne gniazdo modułów CI. Moduł CI jest niezależny sprzętowo od odbiornika, w którym jest używany. To tak jakbyśmy mieli dwa dekodery

CAM - skrót z ang. Conditional Access Module - moduł dostępu warunkowego, ten, który znajduje się w dekoderze, w którym "siedzi" karta.

Mediasat - popularne odbiorniki stosowane przez Canal+ (w Polsce Cyfra +) oparte o technologię MediaHighwey. Są to popularne Pineeery, Kenwoody itd.