Rejestracja

If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Szpieg?

 1. #1
  ..::SatTV User:..
  Dołączył
  Nov 2009
  Posty
  17

  Domyślnie Szpieg?

  Dostaniesz pod choinkę telefon? Uważaj. Zazdrosny małżonek lub troskliwy rodzic mogli ci podrzucić pluskwę.
  To samo, jeśli pożyczyłeś komuś telefon * zainstalowanie na nim szpiegowskiego oprogramowania to kwestia minut. Albo jak dostałeś służbowy telefon od szefa.

  Dziesięć lat więzienia i 75 tys. dol. * to kara dla hakera, który włamał się do telefonu aktorki Scarlett Johansson i upublicznił wykradzione stamtąd jej nagie zdjęcia. Włamywał się też do telefonów innych osób.

  Szpiegowskie oprogramowanie do zainstalowania w telefonie to banał. W Polsce kosztuje od 1,2 tys. do 3 tys., zależnie od systemu, w jakim działa telefon. Jak napisała w swoim raporcie firma Praktycy.pl., w sklepach sieci Spy*Shop sprzedaż oprogramowania szpiegowskiego i telefonów z takim oprogramowaniem wzrosła w ciągu ostatniego roku o ponad 50 proc.

  Co mogą takie programy? Oczywiście ściągnąć z podsłuchiwanego telefonu każde zdjęcie, SMS*a, e*mail i podsłuchiwać rozmowy. Ale też podsłuchiwać otoczenie * wtedy właściciel telefonu, świadomie lub nie, może być szpiegiem podsłuchującego. Takie funkcje oprogramowania SpyPhone reklamuje na swojej stronie Spy*Shop. Program szpiegujący zawiadamia podsłuchującego na jego telefon komórkowy lub skrzynkę e*mail, że podsłuchiwany obiekt właśnie gdzieś dzwoni lub że przyszedł do niego SMS. Może więc podglądać i podsłuchiwać w czasie rzeczywistym lub przeglądać raporty i odsłuchiwać nagrania. A także, dzięki systemowi lokalizacji, może w każdej chwili wiedzieć, gdzie jest podsłuchiwany * z dokładnością do 5 metrów.

  Podsłuchiwanie i czytanie cudzej korespondencji jest przestępstwem zagrożonym do dwóch lat więzienia (art. 267 kk.: "Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej" i "kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem"). Spy*Shop ostrzega: "W świetle prawa podsłuchiwanie osób bez ich zgody jest przestępstwem". I wymienia "dopuszczalne zastosowanie technologii SpyPhone: *kontrola rodzicielska; *kontrola pracowników w firmie; *zabezpieczenie w razie kradzieży telefonu; *zabezpieczenie w trakcie porwania".

  Czy rzeczywiście dziecko można podsłuchiwać? * Prawo karne nie zna takiego kontratypu (kiedy czyn wygląda na przestępstwo, ale w pewnych okolicznościach nim nie jest) jak "kontrola rodzicielska". Dziecku przysługuje też ochrona prywatności. Kontratypem byłby tu stan wyższej konieczności, np. jeśli dziecku coś bardzo poważnie zagraża albo rodzice podejrzewają, że jest w grupie przestępczej planującej zbrodnię * mówi prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.

  Jak wynika z innego raportu Praktyków.pl, szpiegowskie telefony chętnie kupowane są przez pracodawców do kontrolowania pracowników. Czy to legalne? Wojciech Wiewiórowski, generalny inspektor ochrony danych osobowych, uważa, że jeśli jest to telefon służbowy, którego właścicielem jest pracodawca, i jeśli pracownik jest powiadomiony o inwigilacji, może to być dopuszczalne. * Pracownik powinien jednak podpisać oświadczenie, że telefonu będzie używał wyłącznie do celów służbowych, że wie o zakresie inwigilacji i wyraża na nią zgodę. Zakres inwigilacji musi być adekwatny do obowiązków pracownika, np. jeśli smartfonem będą przesyłane dokumenty firmowe. Mam wątpliwości co do podsłuchiwania rozmów służbowych, choć można sobie wyobrazić, że pracodawca chce wiedzieć o przypadkach naruszania np. tajemnicy firmowej. Mam też wątpliwości co do namierzania pracownika za pomocą lokalizatora. Po co pracodawcy wiedzą, gdzie w danej chwili jest pracownik? Jeśli chodzi o użytkowanie np. samochodu służbowego, to wystarczy zamontować nadajnik w samochodzie * mówi Wiewiórowski.

  Przypomina, że jeśli pracodawca gromadzi dane z podsłuchiwanych telefonów, ma obowiązek zarejestrować bazę takich danych w GIODO. A każdy podsłuchiwany ma prawo wglądu do zgromadzonych o nim danych. Ile takich baz danych pracodawcy zarejestrowali? * Nie wiem o żadnej * odpowiada Wiewiórowski.

  Czy sprzedawcy szpiegowskich telefonów i oprogramowania łamią prawo? Art. 269b kk przewiduje karę do trzech lat więzienia dla kogoś, kto "wytwarza, pozyskuje, zbywa lub udostępnia innym osobom urządzenia lub programy komputerowe przystosowane do popełnienia przestępstwa określonego w (...) art. 267 par. 3 (posługiwanie się podsłuchem w celu uzyskania informacji dla siebie nieprzeznaczonej)". Mikołaj Pietrzak, przewodniczący Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej: * Trzeba by udowodnić, że sprzedający takie urządzenie był świadomy, że osoba, która je kupuje zamierza użyć go w celu popełnienia przestępstwa. Albo przynajmniej przewiduje taką możliwość. A to może być trudne, bo takich urządzeń można używać także w celach zgodnych z prawem.

  * Odpowiedzialność sprzedawcy jest jak najbardziej możliwa, choć każdy przypadek trzeba oceniać indywidualnie. Sprzedawca może się zorientować, czy klient chce używać urządzenia do celów przestępczych * ocenia prof. Ćwiąkalski.

  Czy masz podsłuch w komórce? Możesz to sprawdzić np. u informatyka. Albo za blisko 3 tys. zł kupić w sklepie "szpiegowskim" wykrywacz podsłuchów telefonicznych. Jak już wykryjesz, sprawdź jeszcze komputer. Bo dokładnie takie same możliwości jak telefoniczny ma podsłuch komputera.

  Cały tekst: Prezent z pluskwą

 2. #2
  ____†____
  Dołączył
  Feb 2007
  Przegląda
  UK
  Posty
  1,999

  Domyślnie

  ale porazka


 

 

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •