Czy asteroida Apophis zagrozi Ziemi?

Asteroida Apophis może znaleźć się w niebezpiecznym dla Ziemi sąsiedztwie. Według wstępnych obliczeń, w 2029 roku przejdzie 10 razy bliżej Ziemi niż wynosi odległość Księżyca od naszej planety - powiedział astronom z Pułkowskiego Obserwatorium Astronomicznego Rosyjskiej Akademii Nauk, Siergiej Smirnow.


"Rzecz naturalna, że przy takim scenariuszu sześćsetmetrowa bryła nic dobrego nie wróży, w szczególności dla telekomunikacyjnych platform z satelitami krążącymi na orbitach geostracjonarnych" - oświadczył Smirnow. Dodał jednak, że "w chwili obecnej niemożliwe jest maksymalnie dokładne wyliczenie przyszłej orbity asteroidy".

Według naukowca, w 2012 roku spodziewane jest także pewne zbliżenie Apophisa z naszą planetą i dopiero po tym zdarzeniu będzie można definitywnie ustalić jego orbitę w 2029 roku. "Do tego, by z dużą pewnością prognozować, czy Apophis zderzy się z Ziemią trzeba znać układ tych liczb z dokładnością do dziesiątków metrów" - podkreślił Smirnow.

Przypomniał on, że "Międzynarodowa Unia Astronomiczna wezwała społeczność świata do wszechstronnego badania problemu zagrożeń stwarzanych przez asteroidy".