Telewizja Republika ma ruszyć 10 kwietnia 2013 roku, w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej * informują dziennik Polska i tygodnik Newsweek Polska. Jedną z głównych postaci stacji ma być Piotr Barełkowski, były dziennikarz i producent telewizyjny, twórca TV Biznes. W środowisku jest znany z tego, że potrafi stworzyć program z niskim budżetem. W tej chwili twórcy TV Republika mają do dyspozycji około 1,1 mln złotych. Kolejne 3 chcą pozyskać z giełdy. W miniony weekend zaapelowali też do widzów o wsparcie dla powstającego kanału

Plan, aby wystartować 10 kwietnia 2013 roku mają twórcy TV Republika: Piotr Barełkowski, Tomasz Sakiewicz i Bronisław Wildstein.

* Bardzo byśmy chcieli, aby to był ten dzień. Od strony biznesowej wszystkie kwestie są dopięte, ale przygotowanie produkcji zajmie nam trochę czasu * powiedział dziennikowi Polska Piotr Barełkowski, prezes zarządu spółki TV Niezależna, nadawcy kanału TV Republika.

TV Republika ma powstać w oparciu o doświadczenia internetowej telewizji Gazeta Polska VOD. W jej ramówce znajdą się m.in. filmy powstające dla Gazety Polskiej. Co kwadrans na antenie mają pojawiać się flesze informacyjne oparte o doniesienia agencyjne. Ponadto, jak w typowym kanale informacyjnym * dużo publicystyki. Dodatkowo mają pojawić się programy humorystyczne, kulturalne i ekonomiczne. TV Republika ma nadawać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nad nowym kanałem pracują prawicowi dziennikarze i publicyści: Bronisław Wildstein (który będzie redaktorem naczelnym), Tomasz Sakiewicz (wiceprezes), Ewa Stankiewicz (dyrektorka artystyczna), Rafał Ziemkiewicz, Piotr Lisiewicz, Joanna Lichocka, Anita Gargas, Cezary Gmyz, Tomasz Terlikowski, Paweł Lisicki, Piotr Semka i Katarzyna Gójska*Hejke,

Według Piotra Berełkowskiego, TV Republika nie będzie stacją na miarę Polsat News, czy TVN24, ale raczej porównywalna do kanału Superstacja i TV Trwam. Ma być profesjonalnie. Twórcy TV Republika chcą wprowadzić nową jakość, chcą być radykalni, gdyż, jak uważają, konkurencyjne stacje nie spełniają swojej funkcji, bo pokazują świat stronniczo i jednorodnie.

TV Republika będzie emitować reklamy, ale nie będą one głównym źródłem finansowym stacji. Według twórców kanału koszty jego uruchomienia wyniosą 4*5 mln zł. Obecnie trwa budowanie zasięgu TV Republika * trwają rozmowy z operatorami telewizji kablowych. Stacja ma być dostępna także poprzez satelitę i w sieci.