Cyfrowy Polsat w salonach Plusa?


Zygmunt Solorz-Żak, który oczekuje na zgodę UOKiK na przejęcie spółki Polkomtel, planuje wprowadzić wspólną sprzedaż usług platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat oraz komórkowej sieci Plus. Solorz-Żak powiedział w wywiadzie dla „Gazeta Wyborczej”, że wyobraża sobie, że usługi Polkomtela będzie mógł sprzedawać np. Cyfrowy Polsat i na odwrót - Polkomtel będzie mógł sprzedawać np. dekodery Cyfrowego Polsatu. Zaznaczył, że obydwa podmioty mogą funkcjonować oddzielnie, ale istnieje duży potencjał dla ich współpracy.


Ponadto Polkomtel będzie mógł korzystać z bibliotek programowych Polsatu. Zdaniem Solorza-Żaka, współpraca z telewizją może tylko pomóc każdemu operatowi. Chociaż nie wie, czy te firmy będą współpracować ze sobą na wyłączność, czy nie. Na razie nie chce o tym mówić, ale wydaje mu się, że stworzą taką ofertę jako pierwsi. Podkreśla, że programów telewizyjnych na rynku jest mnóstwo, to nie jest tak, że każdy musi brać programy od Polsatu.

Solorz-Żak uważa, że w przyszłości Internet będzie w każdym gospodarstwie domowym, a materiały wideo będą dostępne przez Internet nie tylko na ekranie komputera, ale także w telewizorach, telefonach komórkowych oraz na tabletach. Zapewnia, że niekoniecznie muszą tworzyć taką ofertę sami. Mogą zaproponować ludziom w swojej sieci programy Polsatu, a produkcje pozostałych nadawców mogą być dostępne za pośrednictwem ich własnych serwisów. Solorz-Żak podkreśla, że platforma będzie otwarta dla wszystkich.

Oferowanie usług Cyfrowego Polsatu w punktach sprzedaży Plusa może oznaczać ciężkie czasy dla wielu autoryzowanych punktów sprzedaży (APS) Cyfrowego Polsatu, gdzie poza podpisaniem umowy można także zamówić usługę instalacji. Należy jednak podkreślić, że klient, który decyduje się na zakup telewizji satelitarnej, chce mieć wszystko w jednym miejscu, a nie korzystać z usług zewnętrznych monterów. Podpisanie umowy z punkcie sprzedaży Plusa będzie oznaczać konieczność poszukania niezależnego instalatora anteny satelitarnej w przypadku braku takiej instalacji u klienta. Już po przejęciu mPunktów znacznie zredukowano liczbę mniej wydajnych APS-ów Cyfrowego Polsatu, a teraz szykują się kolejne wypowiedzenia, co może fatalnie skończyć się dla wielu firm tv-sat.