Od 15.06 TVN w formacie 16/9


W środę, 15 czerwca br. o godzinie 12:00 dojdzie do zmiany nadawania sygnału kanału TVN na satelicie HOT BIRD. Programy stacji będą emitowane w formacie panoramicznym, 16:9. Dodatkowo, wszystkie kanały grupy TVN przejdą na tzw. dynamiczną zmianę formatu. Sygnał będzie sam reagował, czy dana audycja jest w formacie 4:3 (stare telewizory) lub 16:9 (telewizory nowej generacji) i dostosowywał format nadawania. Dzięki czemu nie będzie trzeba samemu zmieniać formatu w telewizorze czy dekoderze telewizji cyfrowej.


Od połowy czerwca dostęp do panoramicznego TVN, będą mieli wszyscy abonenci CYFRY+, Cyfrowego Polsatu, platformy n, Telewizji Na Kartę i Telewizji Na Kartę HD, TP oraz wybranych sieci kablowych, które czerpią sygnał TVN z satelity HOT BIRD.

Przypomnijmy, że w 2009 r. rozpoczęto proces zmiany formatów nadawania kanałów tematycznych TVN. W marcu tego roku na tzw. "panoramę" przeszły TVN24, TVN CNBC i TVN Meteo. TVN Style i TVN Turbo zmieniły format w sierpniu 2009.

Od 15 czerwca wszystkie kanały ze stajni TVN, w tym Mango 24 i Religia.TV będą emitowane w formacie panoramicznym 16:9. Do tej pory panoramiczny TVN mogli oglądać użytkownicy cyfrowej telewizji naziemnej oraz widzowie TVN HD i TVN HD+1. TVN będzie trzecią, po TVP1 i TVP2 ogólnodostępną stacją telewizyjną nadającą w 16:9 poprzez satelitę HOT BIRD. Panoramiczny Polsat jest dostępny wyłącznie w cyfrowej telewizji naziemnej oraz jako Polsat HD.