TVP Polonia obchodzi 18. urodziny


Z okazji swego 18-lecia TVP Polonia na 31 marca br. przygotowała specjalną oprawę dnia oraz wydanie programu „Polska 24 – Opinie”, które będzie poświęcone jubileuszowi. Gośćmi Agaty Konarskiej będą pomysłodawcy i twórcy pierwszego w Polsce programu telewizji dla zagranicy, m.in.: Barbara Borys-Damięcka, Janusz Zaorski i Witold Laskowski.


Wspomnienia o tym, jak była tworzona TVP Polonia 18 lat temu, jak zmieniała się antena polonijna TVP na przestrzeni lat, a także skąd wziął się pomysł na własny serwis informacyjny – będą głównym tematem specjalnego wydania „Polska 24 – Opinie” 31 marca br. o godz. 22.05.

Widzowie spotkają się z: Barbarą Borys-Damięcką, obecnie senatorem RP i Przewodniczącą Rady Programowej TVP Polonia; Januszem Zaorskim, cenionym reżyserem filmowym oraz Witoldem Laskowskim,obecnym dyrektorem anteny. Gościem programu będzie też znakomity kompozytor, laureat Oskara, Jan A.P. Kaczmarek - laureat nagrody przyznawanej przez TVP Polonia „Za zasługi dla Polski i Polaków poza granicami kraju”. Program poprowadzi Agata Konarska, która swoją drogę zawodową zaczynała właśnie w TVP Polonia.

31 marca br. w TVP Polonia zaprezentowane zostaną nowe, specjalne czołówki i spoty z życzeniami od przyjaciół anteny, a są to: Barbara Borys-Damięcka, Janusz Zaorski, Jan Englert, Wojtek Fibak, Michał Urbaniak, Małgorzata Braunek, Irena Santor, Piotr Kupicha, Zespół Kombi, Natasza Urbańska, Mateusz Kusznierewicz, Joanna Brodzik, Alina Janowska, Katarzyna Pakosińska, Maja Włoszczowska i Maryla Rodowicz.

Program satelitarny TVP Polonia rozpoczął nadawanie programu 31 marca 1993 r. o godz. 16:00, jako trzecia antena telewizyjna w Polsce, po TVP1 i TVP2. TVP Polonia przeznaczona jest głównie dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą, nadaje za pośrednictwem satelity oraz sieci kablowych. Główną misją TVP Polonia było i jest łączenie rodaków w kraju i za granicą. TVP Polonia jest anteną telewizji publicznej szerzej dostępną dla widzów poza Polską, umożliwiającą tysiącom Polaków codzienny kontakt z rodzinnym krajem. Jednym z najistotniejszych zadań TVP Polonia jest podtrzymywanie polskiej tożsamości w kolejnych generacjach Polonii i Polaków mieszkających za granicą. W tym przede wszystkim – upowszechnianie języka ojczystego, a także znajomości kultury, historii i współczesności. Bardzo istotna jest też funkcja informacyjna – z TVP Polonia widzowie codziennie otrzymują porcję aktualnych informacji o życiu w kraju. Ważną rolą TVP Polonia jest integrowanie Polaków rozsianych po całym świecie. Tę rolę spełniają m.in. programy informujące o życiu i aktywności skupisk polonijnych, omawiające problemy Polonii na świecie, wzajemne relacje różnych środowisk i ich relacje z krajem. TVP Polonia prezentuje też wybitnych przedstawicieli Polonii oraz ich wkład w osiągnięcia światowe.

Misją anteny jest także tworzenie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków, promocja kraju za granicą – prezentowanie jego walorów turystycznych i przyrodniczych, specyfiki regionalnej, zmian zachodzących we wszystkich sferach życia w Polsce, które naszym widzom niekoniecznie są znane na co dzień, ukazywanie wkładu Polski w rozwój Europy i świata.