W Internecie pojawia się coraz więcej nieoficjalnych informacji na temat nowych stacji w wysokiej rozdzielczości jakie miałyby trafić do polskich platform satelitarnych, które zaczęły rywalizację która nich ma więcej i na wyłączność. Stąd informacje o Travel Channel HD (jest już polska ścieżka audio) dla CYFRY+ czy Cyfrowego Polsatu. Teraz krążą niepotwierdzone informacje o polskiej wersji firmowej stacji CANAL+ w HD oraz dokumentalnego kanału Planete HD. Oba miałyby zostać uruchomione w Polsce najwcześniej w 2011 roku.
Spółka CANAL+ Cyfrowy, operator CYFRY+, musi planować uruchomienie własnego (na wyłączność), dokumentalnego kanału w jakości HD, a ma nim być Planete HD, bo konkurencja już je w Polsce ma (Discovery HD, NGC HD). Na razie nie ma Planete HD nawet w CanalSat we Francji, a co dopiero w Polsce. To oczywiście szybko może się zmienić, bo nowe materiały są od dawna kręcone w jakości HD. W Polsce popularnonaukowe kanały tematyczne cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie te w HD. Do tego wkrótce wzrośnie konkurencja (TVP Dokument i inne stacje).

Od dawna cierpi na jakości (choć jest nieźle nadawana jak na kanał SD) główna i firmowa stacja CYFRY+, czyli CANAL+, która jeszcze nie jest w wysokiej rozdzielczości, przez to traci często na rzecz CANAL+ Film HD, HBO HD czy Cinemax HD. Jeśli HBO Polska faktycznie wprowadzi kolejne stacje HBO i Cinemax w jakości HD (pisaliśmy o tym - HBO2 HD, HBO Comedy HD, Cinemax 2 HD), to CANAL+ w SD zacznie tracić widzów. Uruchomienie CANAL+ Polska HD jest więc konieczne i to powinno stać się w 2011 roku. CYFRA+ powinna też pomyśleć o wprowadzeniu do Polski stacji Brava HD czy Mezzo Life HD. Na razie jednak nie ujawnia się szczegółów dotyczących konkretnych dat i kanałów.

Także inni polscy nadawcy zamierzają uruchamiać swoje najlepsze kanały (SD) w wersji HD. TVP chce mieć TVP1 HD (jest w n) i TVP2 HD (na razie nie ma go). TVN mógłby uruchomić TVN Turbo HD lub TVN Style HD, bo te stacje cieszą się dużą oglądalnością. Na TVN24 w HD jeszcze nie czas, bo dużo materiałów zwłaszcza z zewnątrz lub od widzów jest zbyt marnej jakości.

Także Cyfrowy Polsat zamierza poszerzyć swoją ofertę o nowe kanały SD i HD. Oprócz wymienianych wyżej HBO2 HD, Cinemax 2 HD (trafią też do n-ki?) miałyby to być Nick Jr i Nickelodeon HD, a także MTV Rocks. Na razie jednak chyba nie będzie żadnych własnych stacji w HD. Od 1 marca dojdzie dla CP jeszcze National Geographic HD. Nikt z operatorów polskich platform na razie nie myśli o erotycznych kanałach w HD - Penthouse HD (jest w CanalSat, można też kupić osobne karty w Viaccess) czy SCT HD (będzie w Sky Italia). Brakuje też w Polsce stacji Disney'a w jakości HD, bo we Francji jest Disney Cinemagic HD.

Zapewne stacji w HD będzie szybko przybywać, choć koszty emisji są gigantyczne, więc nadawcy opóźniają start do ostatniego momentu.

Aktualizacja

Maciej Kiryłło, dyrektor wykonawczy pionu marketingu i członek zarządu spółki CANAL+ Cyfrowy, powiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl, że CANAL+ HD zostanie uruchomiony w pierwszym kwartale 2011 r. Dodał, że w tym roku operator nie planuje uruchomienia nowych kanałów tematycznych, ale będzie rozwijać istniejące

Kod:
źródło: http://satkurier.pl/news/63216/canal-hd-w-i-kwartale-2011.html