Zmiana FEC dla kanałów TVN


W środę 15 czerwca 2011 o godzinie 12:00 nastąpi zmiana wartości FEC dla jednego z transponderów wykorzystywanych przez Grupę ITI na satelicie Hot Bird 9 (13,0E). Będzie ona dotyczyć najważniejszych kanałów TVN, w tym TVN, TVN Siedem, TVN 24, TVN CNBC i pozostałych stacji tematycznych. Dodatkowo wszystkie kanały TVN oraz Mango 24 w wersji satelitarnej przejdą na dynamiczną zmianę formatu w zależności od emitowanego materiału.


Zmiana FEC 15 czerwca będzie dotyczyć tp. 10 satelity Hot Bird 9 (13,0E)

Parametry techniczne:
Hot Bird 9 (13,0E)

tp. 10
częstotliwość: 11,393 GHz
polaryzacja: V (pionowa)
Symbol Rate: 27500 ksps
FEC: 5/6 (do 15 czerwca: 3/4)
Modulacja: DVB-S/QPSK

Na wspomnianej częstotliwości są nadawane:
- TVN
- TVN 24
- TVN Siedem
- Mango 24 (FTA)
- TVN Meteo
- TVN Turbo
- TVN Style
- TVN CNBC
- iTVN (wyszukiwany jako Test)

Zmiana parametrów będzie dotyczyć abonentów wszystkich polskich platform cyfrowych, ponieważ z tej częstotliwości przekaz kanałów TVN pobiera CYFRA+, Cyfrowy Polsat, n, Telewizja na Kartę SD/HD i TP. Także operatorzy sieci kablowych muszą przygotować się na ewentualność dokonania korekty 15 czerwca na odbiornikach w stacjach czołowych.

Wybrane modele odbiorników z funkcją Auto FEC oraz terminale platform, które otrzymują gotowe listy kanałów, powinny poradzić sobie ze zmianą samodzielnie, bez żadnych działań ze strony użytkowników. Pozostali będą zmuszeni do wykonania poprawy parametrów w menu odbiornika i dokonania wyszukiwania ręcznego zgodnie z instrukcją obsługi. W skrajnym przypadku wyjątkowo stare lub nietypowe modele tunerów mogą wymagać wykonania zmiany w serwisie lub wymiany na inny model.

Drugą istotną zmianą planowaną na 15 czerwca jest przejście wszystkich kanałów TVN i Mango 24 na dynamiczną zmianę obrazu - sygnał będzie przełączany w zależności od emitowanego materiału na 4:3 lub 16:9. Należy zwrócić uwagę na poprawne ustawienie formatu obrazu w posiadanym modelu odbiornika, aby nie następowało ucięcie loga i oznaczeń wiekowych lub deformacja obrazu przy zmianie formatu po stronie nadawcy.