Wszystkie kanały HBO w HD od 2011 roku?


Z nieoficjalnych informacji do jakich dotarła redakcja SAT Kuriera wynika, że w pierwszym kwartale 2011 roku HBO Polska zamierza zaoferować operatorom kablowym i operatorom platform satelitarnych w Polsce wszystkie kanały HBO i Cinemax w jakości HD. Konkretnie mowa jest o nadawaniu kanałów HBO2 HD, HBO Comedy HD oraz Cinemax 2HD. Przypomnijmy, że obecnie są tylko HBO HD oraz Cinemax HD. Operatorzy analizują taką możliwość od strony technicznej i finansowej.


HBO Polska rozesłała sondażowe informacje do polskich operatorów, że zamierza uruchomić HBO2 HD, HBO Comedy HD oraz Cinemax 2 HD. Problem polega na tym, że operatorzy platform na satelicie Hot Bird - 13E mają bardzo mało wolnej pojemności na transponderach. Jest tylko jedna możliwość, że 4 platformy (CYFRA+, Cyfrowy Polsat, n i TP) dogadają się i wymienią się tymi kanałami na zasadzie, że każda z zainteresowanych platform będzie nadawać 1 kanał z oferty HBO w HD oddając go innym platformom kodując we wszystkich systemach kodowania platform, które wezmą dany kanał. W ten sposób zaoszczędzono by pojemność. Już teraz tak się dzieje, że platformy niejako się wymieniają kanałami, by nie dublować stacji z tego samego satelity.

Problem w tym, że stacje w HD zajmują 3-4 razy więcej pojemności niż ten sam kanał w SD, więc platformy się wahają, czy warto, skoro abonenci wcale nie będą chcieli więcej zapłacić. Może się też okazać, że część zagranicznych stacji z oferty poszczególnych platform, nadawanych z własnych transponderów straci swoje miejsce lub przejdzie na transpondery zagranicznych platform/pakietów. Inna sprawa, że kolejne stacje szykują się do przejścia na HD, w tym własne stacje ITI, Polsatu czy CANAL+ i może się okazać, że wolna pojemność na satelicie Hot Bird, będzie dobrem rzadkim.

Nikt z HBO Polska nie skomentował tych informacji.