CYFRA+ wymienia karty... dystrybutorom


Jak informują niektóre fora dyskusyjne poświęcone tematyce telewizji satelitarnej - dystrybutorzy CYFRY+ posiadający na stanie stare karty (szare z logo CYFRA+, określane jako Cameleon) zostali zobowiązani do ich odesłania do siedziby platformy celem wymiany na nowe, sprzedawane od kilku tygodni karty (czerwono-szare). Nie będzie możliwości nabycia kart w starszej wersji, jednak w chwili obecnej nowa nie wprowadza żadnych zmian w działaniu.


Karty o nowym wyglądzie na chwilę obecną nadal pracują na bazie CAID 0068 (Nagra Media Access, określana potocznie Seca 4). Nie sprawiają problemów we współpracy z niededykowanymi odbiornikami (w tym z tunerami z czytnikami uniwersalnymi) oraz z popularnymi modułami Common Interface AstonCrypt czy DiabloCAM 2. Możliwe jest także wykorzystywanie jej w splitterach, choć nie wszystkie modele tunerów płynnie działają w takim układzie.

Podczas sprzedaży dystrybutorzy nie mają w systemie rozróżnienia na nowe i stare karty, więc de facto nie ma listy na podstawie której można określić kto ma nową kartę i w jakikolwiek sposób wymusić podczas sprzedaży działanie z określonym sprzętem z konkretnym numerem seryjnym etc.

Nieoficjalnie mówi się, że:

1) Nowe karty pozwolą na parowanie z terminalami HD/HD PVR od CYFRY+, w tym z wprowadzanym właśnie Sagemcom HD, ale na nietypowej zasadzie. Sama karta będzie mogła pracować w różnych tunerach, ale terminal CYFRY+ (dotyczy tylko modeli HD i HD PVR) będzie mógł działać tylko z kartą, z którą został sprzedany i aktywowany. Miałoby to zabezpieczyć platformę przed wyłudzaniem sprzętu, nie godząc jednocześnie w abonentów ceniących sobie korzystanie z kart we własnych, niededykowanych modelach odbiorników cyfrowych. Nie wiadomo jednak jak taki "sparowany" terminal będzie zachowywać się w przypadku korzystania ze splittera kart. Brak informacji od kiedy miałoby zacząć się parowanie terminali w ten sposób i czy obejmie sprzęt sprzedany wcześniej (za pomocą aktualizacji oprogramowania OTA).

2) Pojawienie się CAID 1813 na kanałach CYFRY+ jest związane z zakończeniem się gwarancji na system dostępu warunkowego Seca MediaGuard w dotychczasowej postaci. Aby zapewnić "bezbolesne" przejście ze starszego rozwiązania uruchomione zostanie (wzorem hiszpańskiej platformy Digital+) tunelowanie Nagravision przez CAID systemu Seca MediaGuard (obydwa są obecnie własnością Nagravision i występując pod nazwą Nagra Media Access). Zastosowanie tej metody nie powinno zmusić abonentów do zmiany odbiorników - jedynie nieliczne modele wymagały aktualizacji oprogramowania celem poprawy dekodowania po dodaniu CAID 1813 (z czym niestety nie wszyscy producenci sobie poradzili).

3) Nie ma w tej chwili planów wymiany kart dla wszystkich abonentów. Duża ilość sprzętu starego typu (m.in. odbiorniki Mediasat, których ilość wśród abonentów szacuje się na ok. 100 tys egzemplarzy) nie pozwoli na dokonanie kompletnej zmiany systemu kodowania, dodatkowo nie wydaje się realne odcięcie znacznej liczby odbiorców korzystających ze sprzętu niededykowanego i splitterów - byłby to krok w stronę zmniejszenia liczby abonentów.