31 marca br. w artykule pt. "Start żużlowej ekstraligi w TVP Sport" informowaliśmy o planach zawieszenia przez Telewizję Polską niektórych kanałów tematycznych m.im. TVP Sport, TVP HD i TVP Historia. Wspomnieliśmy również o spotkaniu szefa kanału TVP Sport - Włodzimierza Szaranowicza z władzami TVP, który miał walczyć, o to by kanał nie przerwał emisji. Z aktualnych informacji wynika, że jak na razie nie ma mowy o zamknięciu czy zawieszeniu kanału TVP Sport.

Od dawana już wiadomo, że TVP jest na skraju bankructwa. 9 marca br. prezes TVP Romuald Orzeł podczas spotkania z Senacką Komisją Kultury zapowiedział, że zwróci się do Ministra Skarbu z prośbą o przyznanie 100 mln zł kredytu obrotowego dla swojej spółki. Również wtedy wyszedł pomysł o zawieszeniu lub bardzo ograniczonym funkcjonowaniu niektórych kanałów tematycznych Telewizji Polskiej (TVP Sport, TVP HD i TVP Historia). Plan ten jak wiadomo miałby zagwarantować płynność finansową TVP.

TVP Sport cieszy się dużo popularnością. W styczniu 2010 r. w rankingu kanałów sportowych zajął 3. miejsce, zaraz po Eurosporcie i Polsacie Sport. Również zasięg kanału w ostatnim czasie bardzo się powiększył. Jego ubiegłoroczny budżet wyniósł aż 89,6 mln zł, TVP1 dysponowała 179,3 mln zł, a TVP2 - 159 mln. Tak więc nic dziwnego, że władze Telewizji Polskiej myślą o likwidacji kanału.

TVP Sport jest pierwszym komercyjnym i kodowanym kanałem w historii polskiej telewizji publicznej. Koncepcja utworzenia kanału o tematyce sportowej TVP narodziła się w grudniu 2004 r. Pierwszym dyrektorem kanału w latach 2006-2009 był wielokrotnym mistrz olimpijski Robert Korzeniowski. Od 2009 r. jego miejsce zajmuje szanowany dziennikarz sportowy Włodzimierz Szaranowicz. 14 czerwca 2006 r. stacja uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na nadawanie TVP Sport na terenie całej Polski. Oficjalna prezentacja odbyła się 23 października 2006 r. Faktyczne nadawanie kanału rozpoczęło się 18 listopada 2006 r. o godzinie 16:00 magazynem "Jacy Jesteśmy".

Aktualnie kanał jest nadawany przez 7 dni w tygodniu ok. 18 godz. dziennie od 7:00 do 00:00 oraz produkuje 50 godzin premierowego programu tygodniowo. Dodatkowo TVP Sport emituje również 9 magazynów tematycznych, archiwalne materiały TVP, reportaże oraz filmy dokumentalne.