Ciąg dalszy nowości w Telewizji Polskiej. Niespodziewanie na satelicie Eutelsat W3A na pozycji orbitalnej 7E został aktywowany nowy multipleks dla polskiego nadawcy publicznego, na którym zameldowały się kanały TVP1, TVP2, TVP HD, TVP Sport, TVP Info, TV Polonia, TVP Kultura, TVP Historia, Belsat TV, TV Trwam, dosyły INT 6 i stacja radiowa Radio Maryja. Pierwsze cztery kanały są kodowane w NDS VideoGuard, pozostałe FTA. Czy wkrótce nastąpi zakończenie dystrybucji z 19,2E?

Do emisji wykorzystywana jest częstotliwość 11,175 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 7/8. Multipleks pracuje w standardzie DVB-S i modulacji QPSK. Wszystkie serwisy wykorzystują kompresję video MPEG-2, natomiast TVP HD jest w MPEG-4.

TVP Historia z satelity Eutelsat W3A. Co ciekawe TVP Historia jest jedynym z tej częstotliwości kanałem nadawanym bez fonii - brak PID Audio


Czy wprowadzone przez TVP działania mogą być następstwem zbliżającego się końca współpracy z operatorem satelitarnym SES ASTRA? Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. Ostatnio informowaliśmy, iż Urząd Zamówień Publicznych zajął się sprawą przedłużenia umowy TVP z SES ASTRA na wynajem pojemności na satelitach ASTRA - 19,2E. Stosowny aneks do kontraktu z 2005r., we wrześniu 2009 podpisał były prezes TVP - Piotr Farfał. Podobno zawarty aneks jest niezgodny z prawem.

Jeśli dojdzie do zerwania umowy, SES ASTRA ma możliwość zażądania odszkodowania od polskiego nadawcy, które może wynieść nawet 24 mln euro.