Na stronie internetowej Radia Maryja można posłuchać audycji z udziałem o. Jana Króla, który dementuje informację o zmianie parametrów nadawania TV Trwam. Nagranie ma długość 13 min. 20 s, a pod jego koniec wypowiada się również o. Tadeusz Rydzyk. O. Jan Król podkreślił, że Fundacja Lux Veritatis podpisała umowę z TVP, w której nie ma nic wspomniane o możliwości zmiany parametrów odbioru, np. na MPEG-4. TV Trwam nadal ma być w MPEG-2.

Według informacji Rzeczpospolitej, przełączenie do MPEG-4 miałoby nastąpić w czerwcu br. Przejście jest związane ze zmianami wprowadzanymi przez TVP w obłożeniu transponderów Astry 19,2E. Przekaz z tp. 53 o częstotliwości 10,773 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6, prowadzony w DVB-S/MPEG-2 ma zostać zakończony, oprócz TVP1, TVP2 i TVP Sport mogłoby to dotknąć także innych kanałów nadawanych z tego miejsca, w tym TVP Polonii, TV Trwam i Radia Maryja.

Przedstawiciele TV Trwam zapewniają jednak, że obecni widzowie nie mają się czego obawiać i nie czekają ich dodatkowe koszty. Wszelkie informacje na temat zmian parametrów transmisji na MPEG-4 uznano za atak na TV Trwam.

Fundacja Lux Veritatis oferuje obecnie odbiornik Ferguson Ariva 100 (HD), który przekaz w MPEG-4 odbiera, jednak wszystkie sprzęty dystrybuowane wcześniej przez Lux Veritatis - w tym popularne Datcomy i poprzednie modele marki Ferguson, będą z czasem wymagać wymiany, ale na pewno nie w czerwcu br.

Niewykluczone, jednak mało prawdopodobne, że TV Trwam zostanie przeniesiona z satelity ASTRA 1KR (19,2E) na satelitę HOT BIRD (13E), gdzie również byłaby dostępna w formie niekodowanej. Jak powszechnie wiadomo, na pozycji 13E nadawane są polskie platformy satelitarne - dostęp do TV Trwam znacznie by się rozszerzył.

Audycja pt. "Kłamstwa mediów w sprawie odbioru TV Trwam"