Rok 2009 roku był udany dla spółki CANAL+ Cyfrowy, która osiągnęła bardzo dobre wyniki pomimo trudniejszych uwarunkowań rynkowych. W porównaniu z 2008 rokiem baza abonentów CYFRY+ zwiększyła się o 12% z 1,38 do 1,55 mln. Przychody firmy wzrosły o 24% (z 1 034 do 1 279 mln zł), a wskaźnik EBITDA o 10% (z 222 do 244 mln zł). Wyniki firmy świadczą o efektywnej i skutecznej strategii biznesowej.

- Osiągnęliśmy bardzo dobre wyniki sprzedaży, podobnie jak rok czy dwa lata temu, pomimo niesprzyjającej sytuacji na rynku. To trend, który zamierzamy kontynuować. Naszym celem jest utrzymanie wysokiej rentowności i osiągnięcie pozycji lidera, jeśli chodzi o przychody firmy. Dbamy o wysoką efektywność naszych działań biznesowych, realizujemy konsekwentną politykę programową bazującą na najlepszym kontencie i zaawansowanej technologii, wspieramy ją silnymi akcjami marketingowymi, dbając jednocześnie o satysfakcję abonentów. Jestem pewien, że rok 2010 będzie dla firmy równie dobry jak poprzedni – powiedział Bertrand Le Guern, prezes zarządu CANAL+ Cyfrowy.

Dobre wyniki finansowe spółka osiągnęła m.in. dzięki efektywnej strategii marketingowej i sprzedażowej, wzmocnieniu oferty o nowe programy, kanały i usługi oraz pełnemu wykorzystaniu atrakcyjności i potencjału CYFRY+. Na rezultaty miał wpływ również fakt, że klienci platformy najczęściej decydują się na wyższe pakiety i opcje premium, ponieważ cenią bogatą ofertę programową.

PODSUMOWANIE ROKU 2009

W 2009 roku CANAL+ Cyfrowy intensywnie rozwijał usługi oparte na nowoczesnych technologiach. Jako pierwsza platforma w Polsce CYFRA+ wprowadziła serwis multiroom oraz udostępniła abonentom możliwość odbierania sygnału Naziemnej Telewizji Cyfrowej, dzięki tunerom DVB-T wbudowanym w dekodery HD. 2009 rok to także okres prac nad rozwojem oferty VOD: CANAL+ Cyfrowy podpisał m.in. kontrakt z The Walt Disney Company Limited, na mocy którego CYFRA+ VOD wzbogaciła się o serialowe hity udostępniane już kilka dni po premierze w USA. Z kolei portfolio kanałów CYFRY+ zostało wzmocnione o 10 nowych propozycji, w tym dwie w standardzie HD.

W 2009 roku spółka rozwijała również własne kanały premium i tematyczne, budując ich szeroką dystrybucję oraz inwestując w prawa programowe i atrakcyjność oferty. Kanał DOMO – najmłodsza marka w portfolio firmy – w ostatnim roku dynamicznie zwiększyła swój zasięg i dociera obecnie już do 2,36 mln gospodarstw domowych. Ubiegły rok to także bogaty kalendarz wydarzeń organizowanych przez marki spółki: festiwal Filmy Świata Ale kino, Planete Doc Review czy Film Food Fest Kuchni.tv, Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Era nowe Horyzonty, w których uczestniczy CANAL+. Ponadto stacja wznowiła swój plebiscyt Piłkarskie Oscary oraz zainicjowała Okrągły Stół dla Polskiej Piłki. CANAL+ zaangażował się również jako koproducent w projekty kinematograficzne „Maszyna latająca” oraz „The Essence of Killing”.

WYRÓŻNIENIA I NAGRODY 2009


CANAL+ Cyfrowy otrzymał w ostatnim roku wiele nagród i wyróżnień. Potwierdzeniem silnej pozycji spółki jest m.in. wysoka pozycja w rankingu „100 najcenniejszych firm w Polsce”, przygotowanym w 2009 roku przez A.T. Kearney oraz tygodnik Newsweek Polska. CANAL+ Cyfrowy zajął w nim 3. miejsce wśród najbardziej wartościowych przedsiębiorstw medialnych, zajmując jednocześnie 46. miejsce w całościowym zestawieniu firm. Wśród wyróżnień warto wymienić tytuły Superbrand Polska oraz Marki Wysokiej Reputacji dla CANAL+, a także wysoką pozycję stacji w rankingu najczęściej opisywanych marek telewizyjnych według miesięcznika Press, Nagrodę PISF dla festiwalu Planete Doc Review w kategorii Międzynarodowe Wydarzenie Filmowe, Laury Buildera oraz nagrodę dla identyfikacji wizualnej DOMO w Polskim Konkursie Reklamy KTR czy Srebrną EFFIE 2009 za kampanię CYFRY+.

PLANY NA 2010

CANAL+ Cyfrowy zamierza kontynuować dotychczasową politykę biznesową, budując stabilny wzrost liczby klientów CYFRY+ przy utrzymaniu wysokiej rentowności, wzmacniając ofertę programową i dbając o wysoką jakość kontentu, w tym uatrakcyjnianie własnych marek, rozwijając nowoczesne usługi, a także kontynuując strategię silnych kampanii marketingowych i sprzedażowych. Spółka planuje zwiększać portfolio klientów w dotychczasowym tempie. W tym roku priorytetowym celem firmy będzie także wzmacnianie satysfakcji klientów CYFRY+ coraz szersze dotarcie z poszczególnymi usługami, m.in. z serwisami takimi jak VoD czy multiroom, do wszystkich abonentów platformy.