Zbliża się moment zapowiadanych na 1 kwietnia zmian przygotowywanych w obłożeniu transponderów TVP na satelicie Astra 1KR (19,2°E). Zgodnie z wcześniejszymi informacjami z tp. 53 o częstotliwości 10,773 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 5/6 mają zostać wyłączone: TVP 1, TVP 2, TVP Info Warszawa i TVP Sport w MPEG-2. Nie jest powiedziane, co stanie się z pozostałymi kanałami z tp. 53, ale w grę wchodzi przejście na DVB-S2, co oznacza problem dla nadawanych tu kanałów, w tym TV Trwam i Radia Maryja. Czy jednak faktycznie byłby to kłopot dla widzów TV Trwam?

Okazuje się, że już od pewnego okresu Fundacja Lux Veritatis zrezygnowała ze sprzedaży odbiorników SD. W ofercie pojawił się najtańszy satelitarny odbiornik HD z Fergusona, czyli FK-8500 HD, a ostatnio nawet nowszy model Fergusona - Ariva 100. Widzowie, którzy zamawiali zestawy bezpośrednio w fundacji O. Tadeusza Rydzyka są więc teoretycznie przygotowani do ewentualnego przełączenia przekazu z DVB-S/MPEG2 do DVB-S2/MPEG4. Jak to będzie w praktyce wyglądać to się okaże.

Pozostaje pytanie co z pozostałymi widzami, którzy dokonali zakupu tunerów SD lub zestawów TV Trwam wcześniej lub z innego źródła? Czy TV Trwam zaryzykuje przejście na DVB-S2? Taki krok zaowocowałby z pewnością rozruszaniem rynku na wiosnę, ponieważ wielu widzów jest tak przywiązanych do swojego ulubionej stacji TV Trwam, że są w stanie zapłacić każdą cenę, aby mieć dostęp do "katolickiego głosu w swoim domu".

Z drugiej strony TVP już dawno poinformowała TV Trwam, że nie będzie transmitować jej programu w MPEG2, oferując emisję w DVB-S2. Oczywiście TV Trwam mogłoby przejść do jakiegoś innego operatora, np. w Niemczech, który może jeszcze za duże pieniądze nadawać w MPEG2, ale byłby chyba problem z dosyłem i wyższe koszty pośrednie.