Cyfrowa TV: Emocje wśród nadawców

Do lipca 2013 roku w Polsce powinien zniknąć analogowy sygnał telewizji naziemnej - zakłada projekt ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, który... wywołuje emocje wśród nadawców

Nadawcy nie zgadzają się z niektórymi propozycjami ministerstwa infrastruktury, w ramach procesu cyfryzacji Polski. Ministerstwo chce nałożyć na operatorów obowiązek emisji programów edukacyjno-informujących na temat cyfrowej telewizji. Jak podaje Gazeta Wyborcza, nadawcy chcą, by tego typu programy były wyłączone spod reżimu przepisów reklamowych, czyli przepisowych 12 minut na reklamy w czasie jednej godziny.

Nadawcy zwracają, że projekt jest niedopracowany, bo obejmuje tylko pierwszy multipleks, na którym znaleźć mają się wszystkie kanały nadające naziemnie (TVP1, TVP2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4 i TV Puls). Telewizja Polska domaga się więcej miejsca (m.in. na potrzeby swoich kanałów) i twierdzi, że ustawa prowadzi do całkowitego uzależnienia nadawców od UKE.

Przypomnijmy, że konsultacje projektu ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T trwają od stycznia 2010 roku. Celem ustawy jest stworzenie formalno-prawnych podstaw, które umożliwią wyłączenie analogowej telewizji naziemnej do dnia 31 lipca 2013 roku i wprowadzenia cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T).

Ustawa określa w szczególności: termin wyłączenia nadawania analogowego (31 lipca 2013 r.), tryb wyboru operatora cyfrowej sieci nadawczej, obowiązki operatora multipleksu, obowiązki nadawców programów telewizyjnych, kwestie związane z przeprowadzeniem kampanii informacyjnej.

Telewizja cyfrowa wprowadza nową jakość oglądania telewizji. Użytkownicy mają dostęp do lepszej jakości kanałów, w tym tych nadawanych w wysokiej rozdzielczości HD. Ministerstwo Infrastruktury w swojej ustawie zwraca także uwagę, że wdrożenie naziemnej telewizji cyfrowej pozwoli także na rozwój usług dodatkowych (np. EPG, pay-per-view, VOD, NVOD, Internetu, usług bankowych, e-commerce) w tym o charakterze interaktywnym. Cyfryzacja telewizji umożliwi także konwergencje telewizji z innymi technikami cyfrowymi (np. GSM, UMTS, GPS).
media2.pl