Nowa ustawa - bliski koniec abonamentu?

W Sejmie szykuje się kolejny bój o przyszłość mediów publicznych. Platforma Obywatelska przymierza się do przygotowania kolejnego projektu ustawy medialnej. Czy zniknie abonament RTV?

Platforma Obywatelska przygotowuje się do prac nad nową ustawa medialną - dowiedziała się Rzeczpospolita. Nowy projekt ma powstać na bazie propozycji złożonych kilka tygodni temu przez Komitet Obywatelski Mediów Publicznych. Przypomnijmy, że komitet od samego początku prac nad własną ustawa otrzymał poparcie ze strony premiera Donalda Tuska.

Nad jakimi propozycjami wkrótce będą debatować posłowie oraz środowiska twórcze? Komitet od samego początku dąży przede wszystkim do odpolitycznienia mediów publicznych, m.in. przez osłabienie kompetencji KRRiT. Rewolucyjnym pomysłem może okazać się propozycja, by Telewizja Polska oraz Polskie Radio stały się państwowymi osobami prawnymi.

Istotną zmianą dla milionów Polaków jest likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego. W zamian komitet proponuje wprowadzenie tzw. opłaty audiowizualnej w cenie około 8 zł miesięcznie. Z kolei politycy lewicy proponują opłatę misyjną od podatku PIT i CIT.
media2.pl