TVP1 HD w HD, czy nie w HD?


W związku z uwagami abonentów telewizji n na temat jakości przekazu kanału TVP1 w wysokiej rozdzielczości redakcja serwisu satkurier.pl poprosiła o stanowiska ze strony przedstawicieli TVP oraz telewizji n w tej kwestii. Abonenci informowali z niepokojem, iż większość pozycji jest emitowana w formacie obrazu 4:3 z czarnymi pasami (tzw. pillar box), a nawet gdy pojawiały się pozycje w 16:9, jeśli przekaz prowadzono równocześnie w TVP HD - na TVP HD można było zaobserwować zdaniem czytelników lepszą jakość.


Zgodnie z informacjami uzyskanymi od Rzecznika TVP, Telewizja Polska przygotowuje sygnał TVP1 HD we własnym zakresie, dostarcza go światłowodem do stacji uplink telewizji n, która w niezmienionej postaci wysyła go na satelitę. Potwierdził to także Tomasz Berezowski, pełniący funkcję Dyrektora Departamentu Technologii TVN oraz Wiceprezesa Zarządu Grupy ITI ds. Technologii.

Nie wszystkie pozycje programowe są w tej chwili przygotowywane w wysokiej rozdzielczości, w efekcie wiele z nich jest upscalowanych do wysokiej rozdzielczości z dodaniem tzw. kaszet po bokach, uzyskując 16:9.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami TVP całkowite przejście na przekaz TVP1 w wysokiej rozdzielczości będzie możliwe nie wcześniej niż w 2012 roku, z uwagi na konieczność dostosowania części urządzeń emisyjnych i realizatorskich do standardu HDTV, ale proces ten postępuje na bieżąco już teraz i ilość materiałów emitowanych w natywnym HD będzie wzrastać w dynamicznym tempie.

Nie jest prawdą iż telewizja n samodzielnie dokonuje upscale TVP1 do wysokiej rozdzielczości. Sygnał pochodzi od Telewizji Polskiej i w miarę stopniowego dostosowywania urządzeń do standardu HD ilość pozycji programowych w natywnym HD będzie wzrastać.