Multiroom w n od 22 listopada?


Jak nieoficjalnie dowiedział się portal satkurier.pl, 22 listopada poznamy szczegóły dotyczące usługi multiroom w ramach telewizji n. Przypomnijmy, że start oferty multiroom zapowiadano jeszcze w maju 2010 r. Tomasz Berezowski, wiceprezes ds. technologii w spółce ITI Neovision, która jest właścicielem platformy n, informował wtedy, że jesienią br. platforma n udostępni abonentom usługę multiroom.


Udostępnienie multiroomu zostanie poprzedzone aktualizacją oprogramowania, przy czym nie wykluczone, że tylko dekodery nbox Turbo będą mogły stanowić podstawę, natomiast odbiornikami klienckimi będą ADB 2850ST (znane posiadaczom Telewizji na Kartę HD).

Schemat działania jest zgodny z pierwotnymi zapowiedziami. Dodatkowy odbiornik będzie musiał mieć niezależny dostęp do sygnału z anteny satelitarnej i być podłączonym do głównego dekodera poprzez gniazdo Ethernet . Aby jednocześnie zapewnić urządzeniom dostęp do Internetu najlepiej wykorzystać router, podłączając "serwer" i "klienta" do domowej sieci. Jeśli abonent będzie mieć problem z podłączeniem nboxa w ten sposób - możliwe będzie zastosowanie przesyłu przez sieć energetyczną lub światłowodami. W akcesoriach w nSklepie pojawiły się 2 nowe urządzenia na potrzeby nowej usługi telewizji nowej generacji n multiroom. Pierwszym z nich jest transmiter sieciowy, a drugim Mediakonwerter PMC-1000.

Transmiter sieciowy
Cena: 289,00 zł
Model TL-PA201 - Producent TP-LINK.

Urządzenie służące do transmisji sygnału ethernetowego za pomocą sieci elektrycznej, stanowi idealne rozwiązanie w sytuacji gdy nie można połączyć dwóch urządzeń sieciowych w tradycyjny sposób.
 • Transfer danych z prędkością 200 Mb/s
 • Konfiguracja Plug and Play, specjalny klawisz do dodawania nowego urządzenia do zabezpieczonej sieci
 • Wbudowany QoS
 • Możliwość zabezpieczania sieci


Urządzenie wykorzystuje istniejącą instalację elektryczną do budowy infrastruktury ethernetowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo doprowadzić łącze internetowe do jakiegokolwiek innego gniazda elektrycznego w domu bez potrzeby kładzenia nowego okablowania. Dodatkową zaletą jest możliwość tworzenia kilku odrębnych sieci, które będą zabezpieczone szyfrowaniem AES.

Instalacja transmitera sieciowego TP-LINK TL-PA201 jest bardzo prosta. Maksymalna odległość pomiędzy urządzeniami po przewodach elektrycznych to 200 m. Aby transmisja była możliwa gniazdka muszą być podpięte pod tą samą fazę.

Zalecany do podłączenia nbox z ruterem domowym. Praca w systemie Multiroom możliwa jedynie w bardzo sprzyjających warunkach.

Zestaw składa się z dwóch transmiterów.
Mediakonwerter PMC-1000
Cena: 139,00 zł

Zestaw do samodzielnego montażu PMC-1000 służy do przesyłania sygnału ethernet w budynkach, między kondygnacjami, w biurach lub w mieszkaniach przewodem światłowodowym.

W zestawie dwa zasilacze, miniaturowe konwertery światłowodowe, obcinarka do światłowodu i 50 metrów linii światłowodowej. Specjalna konstrukcja pozwala na proste, samodzielne podłączenie światłowodu.

Kabel złożony z dwóch włókien POF (polimerowe włókno optyczne, typowa długość fali ok. 660 nm) o średnicy 2x1,5 mm można bardzo łatwo schować za listwy podłogowe, pod dywan lub za opaską ościeżnicy drzwiowej.

W zestawie
 • 2x POF-Mediakonwerter
 • 6x przeloty do ściany
 • 50 m kabla POF (2 włókna)
 • 30x samoprzylepne uchwyty na kabel
 • 2x zasilacze 230 V
 • 2x kabel LAN 1,2 m
 • 1x gilotynka
 • 1x pomoc do montażu (promień zgięcia)
 • 1x instrukcja montażu krok-po-kroku
Dodatkowe urządzenia (transmitter sieciowy i Mediakonwerter) nie będą wymagane do instalacji multiroom. Są jedynie przeznaczone dla klientów, którzy nie będą mieli innego sposoby na podłączenie dekoderów ze sobą.

Na chwilę obecną brak szczegółów co do kosztów usługi (dzierżawa sprzętu, abonament). Powinny one zostać przedstawione 22 listopada.

Aktualizacja
Z poziomu doddatkowego dekodera będzie można nagrywać programy na PVR - nagrania trafią na HDD głównego odbiornika.