Rejestracja

If you already have an account with us, please use the login panel below to access your account.

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
 1. #1
  ____†____
  Dołączył
  Feb 2007
  Przegląda
  UK
  Posty
  1,999

  Domyślnie Linux - wstep...  Linux jest systemem operacyjnym.
  System operacyjny najprościej jest to zestaw programów, które pozwalają pracować na Twoim komputerze. Istnieje szereg różnych rodzin systemów operacyjnych: Unix (i ich warianty - BSD, AIX, Solaris, HPUX i inne), DOS, Windows, Amiga, Mac OS. Linux w zasadzie opiera się na rodzinie Unix, będąc w założeniach jego wolną alternatywą.


  Linux jest Wolnym Oprogramowaniem.
  Wolność Linuksa oznacza to, że jest rozprowadzany wraz z kodem źródłowym, który możesz dowolnie zmieniać wedle swoich potrzeb. Inaczej mówiąc masz prawo do wykonania dowolnej ilości kopii

  Do najpopularniejszych obecnie dystrybucji należą:
  Debian - http://www.debian.org
  Ubuntu - http://www.ubuntu.com
  Fedora - http://fedora.redhat.com
  Mandriva - http://www.mandriva.org
  openSUSE - http://www.opensuse.org
  PLD - http://www.pld-linux.org
  Slackware - http://slackware.com
  Knoppix - http://www.knoppix.com
  Gentoo - http://www.gentoo.org


 2. #2
  ____†____
  Dołączył
  Feb 2007
  Przegląda
  UK
  Posty
  1,999

  Domyślnie openSuse

  openSUSE cechuje się bardzo dopracowanym pulpitem opartym na środowisku GNOME lub KDE (oczywiście dostępne są również inne, środowiska, które płynnie działają na starszych komputerach). Niezależnie od tego czy wybierzemy GNOME, czy też KDE, nasze oczy ucieszy ergonomiczne i bardzo estetyczne biurko.
  Narzędzia konfiguracyjne

  openSUSE słynie ze swojego wszechstronnego narzędzia — YaST. Jest to kluczowy komponent dystrybucji. Użytkownik ma z nim do czynienia już na etapie instalacji systemu — dzięki aplikacji YaST instalacja openSUSE jest łatwa nawet dla osób, które dopiero co zaczynają swoją przygodę z Linuksem. Nie zawiodą się również zaawansowani użytkownicy, którzy mogą skorzystać z trybu eksperta i dostosować wszystkie opcje instalacji do swoich potrzeb.
  YaST służy również jako wszechstronne narzędzie konfiguracyjne, za pomocą którego można dostosować do własnych potrzeb praktycznie każdy aspekt systemu. Począwszy od zarządzania oprogramowaniem (dodawanie repozytoriów, instalowanie, aktualizowanie i usuwanie programów), poprzez administrację systemem (użytkownicy i ich prawa, uruchamiane serwisy, połączenia sieciowe itp.) a na konfiguracji sprzętu kończąc.
  Narzędziem uzupełniającym konfigurator YaST jest SaX2. Dzięki niemu można w prosty i nienastręczający większych trudności sposób ustawić typ karty graficznej, rozdzielczość ekranu, głębię kolorów itp.
  Compiz i Xgl czyli efekty graficzne

  openSUSE 10.1 była pierwszą dystrybucją z obsługą Xgl w serwerze X-ów, który zapewnia rewolucyjne efekty graficzne. Są to między innymi: efektowne przełączanie się pomiędzy pulpitami wirtualnymi za pomocą obracania sześcianu, "gumowe" okienka, prawdziwa przezroczystość okien, a wszystko to w czasie rzeczywistym i bez znacznego obciążania procesora! Wystarczy przeciętna karta graficzna z obsługą OpenGL.
  Ostatnio edytowane przez Tomazo22 ; 25-04-2009 o 04:38


 3. #3
  ____†____
  Dołączył
  Feb 2007
  Przegląda
  UK
  Posty
  1,999

  Domyślnie  Mandriva to jedna z czołowych dystrybucji ogólnego użytku ostatnich lat. Nadaje się zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Jest szczególnie popularna wśród nowicjuszy w Linuksie i użytkowników domowych, szukających alternatywnego systemu operacyjnego.


  Mandriva jest uważana za jedną z najlepszych (oprócz openSUSE) dystrybucji dla nowych w świecie Linuksa. Oferuje wiele ułatwień w konfiguracji systemu poprzez dostarczenie graficznych konfiguratorów do różnych elementów systemu (na wzór Panelu Sterowania znanego z systemów Windows).
  Mandriva używa pakietów RPM. Domyślnym menadżerem pakietów jest urpmi, ale można używać również Smarta. Domyślnym środowiskiem graficznym jest KDE. GNOME i inne środowiska i menadżery okien są również wspierane. Najnowsza wersja: Mandriva Discovery 2006 wprowadza również kilka nowości, m.in. interaktywny firewall oraz program do wyszukiwania KAT (a'la Google Desktop Search).
  Mandriva jest dystrybucją dobrze zlokalizowaną (ustawienie polskiego interfejsu nie jest problemem, instalacja w języku polskim również). Nadaje się świetnie zarówno na pierwszy kontakt z Linuksem, jak i dla starych wyjadaczy (ci drudzy wybierają jednak częściej, z różnych powodów, Debiana, Slackware lub Gentoo).


 4. #4
  ____†____
  Dołączył
  Feb 2007
  Przegląda
  UK
  Posty
  1,999

  Domyślnie  UBUNTU jest wolną dystrybucją GNU/Linuksa tworzoną przez Marka Shuttlewortha wraz z firmą Canonical LTD.
  Koncentruje się na łatwości instalacji i użytkowania, dobrej obsłudze każdego sprzętu i funkcjonalności. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych dystrybucji zarówno na świecie jak i w Polsce, posiada też silną społeczność użytkowników.


  Wydania systemu Ubuntu są regularne i przewidywalne. Co 6 miesięcy wychodzi nowa wersja, a raz na 2 lata wydawana jest wersja z dłuższym wsparciem technicznym (LTS). Ubuntu jest proste w instalacji dzięki instalatorowi LiveCD. Tuż po zainstalowaniu system jest gotowy do pracy -- zawiera bowiem wszystkie niezbędne programy codziennego użytku. Specjalistyczne oprogramowanie można łatwo dodać dzięki zintegrowanym repozytoriom. Pomoc techniczna po polsku dostępna jest na forum Ubuntu.pl. Ubuntu oparte jest na dystrybucji Debian GNU/Linux i czerpie garściami z osiągnięć tego projektu. Samo "Ubuntu" to staroafrykańskie słowo oznaczające "człowieczeństwo wobec innych" (ang. humanity to others). Alternatywne tłumaczenie brzmi "ten kto nie potrafi skonfigurować Debiana". Pulpit

  Interfejs użytkownika (Ubuntu korzysta ze środowiska GNOME) jest spójny, dopracowany i estetyczny. Oprócz oprogramowania GNOME, domyślnie dostępnych jest też wiele innych aplikacji, jak OpenOffice.org, GIMP czy Firefox. System dobrze wykrywa urządzenia przenośne (jak pamięci USB, aparaty cyfrowe czy karty pamięci), dobrze też radzi sobie z wykrywaniem sprzętu, co jest szczególnie widoczne na komputerach przenośnych, gdzie technologie takie jak WiFi czy hibernacja często sprawiają Linuksowi problemy.
  Repozytoria oprogramowania

  Ubuntu dzieli oprogramowanie na 6 kategorii

  • Main — zawiera wspierane wolne oprogramowanie (całość oprogramowania zainstalowanego domyślnie z systemem oraz dodatkowe aplikacje dostępne przez menedżer pakietów, zwykle jedna aplikacja do jednego zadania).
  • Restricted — wspierane nie-wolne oprogramowanie (głównie niezbędne sterowniki i czcionki).
  • Universe — niewspierane wolne oprogramowanie (tysiące pakietów tworzone przez społeczność, utrzymywane na serwerach Ubuntu).
  • Multiverse — niewspierane nie-wolne oprogramowanie (utrzymywane przez społeczność pakiety zawierające nie-wolne oprogramowanie, jak kodeki audio i wideo, niewspierane sterowniki, etc -- darmowe, ale nie wolne).
  • Commercial — oprogramowanie komercyjne dostępne w Ubuntu (obecnie repozytorium jest małe i zawiera takie programy jak Opera Browser, Real Player, czy VMWare Player).
  • Backports — repozytorium dodatkowe, zawierające oprogramowanie w nowszych wersjach niż dostępne w systemie (porty aplikacji wspieranych przez nowe wydania Ubuntu), przeznaczone dla użytkowników wolących korzystać ze starszej wersji Ubuntu, lecz potrzebujących nowe wersje kilku programów.

  Repozytoria Main i Restricted aktywowane są domyślnie w systemie. Resztę trzeba włączyć ręcznie używając menedżera pakietów Synaptic Package Manager.
  Rodzina Ubuntu

  Ubuntu to nie tylko GNOME. Dostępne i wspierane są również inne środowiska graficzne. Istnieją wyspecjalizowane wersje Ubuntu zawierające konkretne pulpity (jak KDE, XFCE, Fluxbox, IceWM czy e17). Jeśli wolimy, możemy zainstalować dodatkowe środowisko w oryginalnym Ubuntu (w obu przypadkach otrzymujemy dokładnie to samo).


 

 

Uprawnienia umieszczania postów

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •