Linpus Linux to komercyjna dystrybucja rozwijana na rynek azjatycki, lecz można ją spotkać zainstalowaną na sprzęcie produkowanym w Chinach, przykładowo laptopach Benq.


Linpus 9.4 to dystrybucja uruchamiana z płyty CD z opcją instalacji na dysku twardym. Użytkownik dostaje do dyspozycji środowisko XFCE w dwóch wersjach – standardowej, oraz domyślnej – zmodyfikowanej przez twórców Linpusa. Modyfikacja jest dość znacząca co przedstawiają poniższe zdjęcia.
Na pulpicie mamy szereg ikon uruchamiających określone aplikacje, które pogrupowane są według zastosowania w kilku kartach. Opisy nie podają nazw programów lecz ich zastosowanie-cel, przez co system jest przystępny mało zinformatyzowanym użytkownikom. Za pomocą jednego przycisku możemy przełączać się między standardową a zmodyfikowaną wersją XFCE.
Linpus bazuje na 32 bitowej Fedorze, tak więc spotkamy w nim pakiety RPM, menedżer synaptic a także aplikacje GTK+. Produkt docelowo przeznaczony jest na rynek azjatycki i posiada wsparcie dla występujących tam języków - chińskiego i japońskiego. System uruchomił się z płyty dość szybko i nie miał problemów z wykryciem sprzętu. Także zmodyfikowane XFCE i dostępne aplikacje działały sprawnie i szybko.


http://www.linpus.com/download.php