Producent: Alpha Software Development
Wydawca PL: brak danych
Gatunek: Logiczna

... godzina 01:47, strzały z kałacha oddane w twoją stronę, na ekranie krew -dużo krwi, straciłeś ostatnie życie, z wściekłością patrzysz jak dałeś się tak łatwo zabić. Przez kilka chwil jesteś jak w transie bo nie możesz uwierzyć że nieudało ci się przejść kolejnej misji ulubionej FPP, nerwowo klikasz w klawiaturę, ale to nic nie daje - to już koniec! Okazałeś się gorszy od swego wirtualnego przeciwnika. Jest późno, ale nie dajesz mu za wygraną, zaczynasz grę od nowa...

Chyba każdy maniak FPP miał takie chwile i to pewnie nie raz) Nikt już nie liczy tego ile to zarwał nocek w celu przejścia jakiejś gry. I ja nie ukrywam, mnie to też czasem dotykało.

Ale w jakim celu piszę ten opis. Czy to będzie recenzja kolejnej FPP?) - Nie, tym chciałem Wam zaprezentować grę która mnie tak wciągnęła i zafascynowała jak żaden FPP, które wcześniej uważałem za wzór i kierunek rozwoju rynku gier komputerowych. Powoli się już chyba zaczynasz domyślać o czym mówię? - jak sam tytuł tego opisu wskazuje - ta gra to MaxDila.

"Nasi najlepsi dziennikarze wpadli na trop największego skandalu w świecie komputerowym od czasu Operacji Glemp. Tym co poruszyło serca i sumienia wielu z nas jest gra MaxDila." Gazeta Wyborcza2005

Co to za gra?

Krótko mówiąc jest to gra ekonomiczna, której celem jest zarabianie jak największej ilości kasy i uzyskanie jak najwyższego prestiżu wśród ludzi ze swojej branży. Gra została w całości stworzona przez polskich programistów - ochotników piszących w języku Delphi.

Maxdila powstała na podstawie gry zatytułowanej "Dope Wars", która to gra powstała na podstawie innej gry pt.:"Drug Wars". Pomysł pozostał ten sam, do podstawowej wersji "Dope Wars" dorzucono kilka ulepszeń i usprawnień, rozbudowano trochę fabułę. Całość została od podstaw zaprogramowana przez autora. Z oryginału pozostała jedynie idea gry.

" Twórcą skandalizującego programu MaxDila okazał się młody student. Na mocy porozumienia polsko-chińskiego zostanie deportowany do Chin, gdzie zostanie na nim wykonany wyrok śmierci. Niestety w naszym państwie nie było to możliwe. " Rzeczpospolita2005

Ale przejdźmy do recenzji gry.

Maxdila jest symulacją dilera narkotyków z wyjątkowo rozbudowanym motywem ekonomicznym i strategicznym. Gracz wcielając się w postać głównego bohatera ma za zadanie sprostać wszystkim przeciwnościom losu, jakie czyhają na niego podczas sprzedawania i kupowania narkotyków. Odpalając grę ukazuje się nam okienko, w którym musimy podać swoją ksywę oraz wybrać długość życia. Ukazuje się kolejne okienko, pozornie nieciekawe i niczym nie przypominające popularne gry ostatnich kilku lat. To jest główne menu maxdili. W lewym dolnym rogu znajdują się narkotyki obecnie dostępne na rynku. W prawym towar który ty posiadasz. Powyżej miasta: Katowice, Tychy, Oświęcim, Murcki, Zabrze oraz Gliwice. Obok wskaźniki Twojej kasy, kondycji, prestiżu i długu. Między tym wszystkim znajdują się "Interesujące nagłówki z lokalnych gazet" - dzięki nim możesz przewidywać zmiany cen prochów na rynku.

" Kolejny dowód na to, iż komputery to dzieło szatana." Fakty2005

Celem gry jest oczywiście zarobienie jak największej ilości kasy. Oprócz czynnika pieniężnego, o poziomie wygranej decyduje także prestiż dilera, czyli pozycja jaką wyrobił sobie w środowisku. Współczynnik ten decyduje o nazwie dilera. Najwyższy poziom prestiżu i duża ilość pieniędzy zapewnia miano tytułowego "MaXDila". Aby uzyskać najwyższy prestiż należy mieć swój własny gang, urządzać imprezy, robić interesy z innymi dilerami, etc.

Dzięki grze gracz przenosi się w wirtualny świat dilerów nie wychodząc z domu. Przeżywa niesamowite przygody, musi omijać niebezpieczeństwa czyhające na ulicach. Czasem musi stawić czoła policji, ulicznym gangom, brygadzie antynarkotykowej, psom policyjnym. Może zostać obrabowany w autobusie lub na ulicy, postrzelony przez policję lub uzbrojonych bandziorów, schwytany w trakcie łapanki policyjnej, lub na przykład złapany na gorącym uczynku na próbie sprzedaży narkotyków. Możliwości jest bez liku, więc trzeba bardzo uważać aby nie wpaść i tym samym nie zakończyć gry.

Reasumując...

Maxdila jest moim zdaniem świetną gierką ekonomiczną, bardzo życiową i pouczającą (lecz również bardzo wciągającą). To niesamowita przygoda dla ludzi znudzonych konwencjonalnymi gierkami ery pentium III i IV oraz akceleratorów 3D. Gra naprawdę rozwija wyobraźnię, uczy myślenia i analizowania zaistniałych sytuacji.

W MaxDila gra się całkiem przyjemnie, choć jest to bardzo prosta gra z elementami ekonomiczno-losowymi. Być może ze względu na poruszany temat który pozwala wczuć się w niedostępną dla wielu z nas sferę życia. Oczywiście dla potrzeb gry wizja świata została uproszczona, gdyż tak naprawdę dilerzy nie handlują między miastami, nie walczą z policją ( co najwyżej opłacają się solidnie ), zaś mafii płacą po prostu haracze. Tak więc świat przedstawiony tutaj został specjalnie zdynamizowany, ale to dobrze, bo inaczej byśmy od razu zasnęli.

Grafika w tym programie praktycznie nie występuje, po prostu jest parę przycisków, tabelek i nic więcej. Zauważyć warto jednak, iż można zmieniać sobie tło. Muzyka jest, ale tylko jeśli posiadamy jakieś mody czy s3my i sobie je uprzednio włączymy.
Kod:
http://rapidshare.com/files/179431930/maxdila.rar