Uwaga na nieznane kodeki

WMA/TrojanDownloader.GetCodec.Gen to niebezpieczny trojan, który przekonuje użytkownika do pobrania pozornie niezbędnego do odtworzenia danego pliku kodeka. W rzeczywistości pobrany plik okazuje się złośliwym programem.
Program konwertuje wszystkie pliki audio, znalezione na komputerze swojej ofiary, do formatu WMA i modyfikuje je w taki sposób, aby próba ich otwarcia powodowała wyświetlenie komunikatu o konieczności pobrania na dysk brakującego kodeka. Akceptacja komunikatu skutkuje pobraniem na dysk złośliwych programów.

- Przemycanie na komputer użytkownika złośliwych aplikacji pod pozorem pobierania niezbędnych do uruchomienia danego pliku kodeków jest znaną, ale ciągle skuteczną sztuczką socjotechniczną wykorzystywaną przez twórców groźnych aplikacji - mówi Paweł Rybczyk, inżynier systemowy firmy DAGMA, ogólnopolskiego dystrybutora rozwiązań ESET.
- Skuteczną metodą ochrony przed tego typu zagrożeniami jest korzystanie z odtwarzaczy plików multimedialnych, które nie są częścią systemu operacyjnego Windows - dodaje Rybczyk.


Źródło: hacking.pl