Cyfrowy Polsat czeka na TVP Sport

Dominik Libicki, prezes Cyfrowego Polsatu, w wywiadzie dla Rzeczpospolitej powiedział, że jego platforma ma już wynegocjowaną umowę na dystrybucję stacji tematycznych Telewizji Polskiej, w tym TVP Sport. Podobno umowa w tej sprawie już została wynegocjowana, ale z niewiadomych przyczyn do dziś TVP nie podpisała tej umowy.Poniekąd jest jeszcze szansa, że tematyczne kanały Telewizji Polskiej, w tym sportowy kanał TVP Sport, w najbliższym czasie wzbogacą ofertę platformy Cyfrowego Polsatu. Z drugiej strony byłoby to dziwne pod tym, gdy Telewizja Polska "pokłóciła się" z Polsatem o transmisje Euro 2008 oraz decyzji o uruchomieniu własnej platformy satelitarnej TVP. Multipleks dla platformy TVP jest "w drodze" i wkrótce coś powinno się w tym względzie wyjaśnić, tym bardziej, że na Olimpiadę w Pekinie ruszy nowy kanał TVP HD, który z Astry będzie kodowany, ale za to do zobaczenia z testowych nadajników DVB-T.

Cyfrowy Polsat dziwi się, że TVP przeciąga podpisanie umowy:

- Jej warunki zostały zatwierdzone przez zarząd i dział prawny TVP. Z niewiadomych przyczyn do dziś TVP nie podpisała tej umowy, tym samym rezygnując z blisko 2,2 miliona potencjalnych odbiorców - powiedział Dominik Libicki.

Aktualnie w platformie Cyfrowy Polsat z kanałów TVP są tylko TVP1, TVP2 (niestety marnej jakości, bo zwykle z anteny naziemnej i bez AC3, gdy TVP nadaje z przestrzennym dźwiękiem) i niekodowany TV Polonia. Nie ma już niestety TVP Info, nie mówiąc o trzech kanałach tematycznych: TVP Kultura, TVP Historia oraz TVP Sport.

Co prawda, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia sę niekodowane z Astry, więc abonent Cyfrowego Polsatu zawsze może dołożyć sobie konwerter obok tego na Hot Birda i odbierać te kanały TVP - niestety bez TVP Sport, który za to jest w ofercie telewizji n.
Prezes Cyfrowego Polsatu był pytany o dalszą obecność na platformie kanałów TVN, bo m.in. martwią się o to abonenci Cyfrowego Polsatu (umowa jest do 2011 roku, więc spokojnie). Kanały TVN mogą być konkurencją dla zapowiadanych nowych stacji Polsatu, np. Polsatu News. Dlatego chyba kanał TVN24 jest aż na ...45 kanale w dekoderze Cyfrowego Polsatu, ale za to świeżo uruchomiony Polsat News na 5 kanale. Czy to jest dobra metoda na oszukiwanie abonentów takim tendencyjnym układaniem kanałów dekoderze? Chyba to nic nie zmieni!

Wracając do tematu obecności kanałów TVN w Cyfrowym Polsacie w jej ofercie, oprócz zawartości będzie decydował także rachunek ekonomiczny. Między innymi ze względu na finanse, wciąż w ofercie brak TVN CNBC Biznes, ale za to wysoko jest eksponowana TV Biznes (kanał 9).

Prezes największej w Polsce platformy jest zadowolony z wyników sprzedaży dekoderów w ostatnim okresie, które zaprezentowane zostaną w raporcie kwartalnym. Cyfrowy Polsat oficjalnie podał na koniec pierwszego kwartału liczbę 2,19 mln abonentów, ale transmisje Euro 2008, dołączenie HBO i kanały HD - Polsat Sport HD, HBO HD i Eurosport HD przyciągają abonentów, jak magnes. Koniec drugiego kwartału może skończyć się na liczbie bliskiej 2,5 mln abonentów.

Źródło SatKurier