Cyfrowa Polska - nowy projekt Instytutu Globalizacji

Instytut Globalizacji zbada przygotowanie Polski do adaptacji technologii cyfrowych. Nowy projekt edukacyjno-badawczy 'Cyfrowa Polska' prowadzony przez Instytut Globalizacji, wolnorynkowy instytut spraw publicznych, poświęcony jest problemowi cyfryzacji kraju (przejścia z nadawania analogowego na nadawanie cyfrowe).

Według zaleceń Komisji Europejskiej, państwa członkowskie powinny przejść na cyfrową technologię nadawania programów radiowych i telewizyjnych do 2012 r.

- Nasza kampania ma na celu zbadanie zaawansowania cyfryzacji kraju oraz edukację w zakresie roli nowoczesnych technologii cyfrowych w aspekcie globalizacji - ujawnia dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. - W naszej ocenie problem cyfryzacji jest zaniedbywany, a konsumenci mają zdecydowanie gorszy dostęp do interaktywnych usług cyfrowych, w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej - komentuje Tomasz Teluk

W ramach projektu Instytut Globalizacji zamierza sprawdzić oczekiwania Polaków wobec dostępu do telewizji cyfrowej. Instytut opublikuje także specjalny raport poświęcony problematyce cyfryzacji. W kolejnej fazie projektu zostanie zorganizowana debata ekspercka na temat problemów, z którymi boryka się rynek polski.

Według ekspertów Instytutu Globalizacji w Polsce jest brak spójnej strategii cyfryzacji kraju. Polska znajduje się wśród najmniej zaawansowanych technologicznie krajów Europy. Podczas, gdy w Polsce zaledwie niewiele ponad 10 proc. obywateli ma dostęp do telewizji cyfrowej, we Francji wskaźnik ten wynosi 95 proc., a nasi sąsiedzi - Niemcy i Czesi będą gotowi do pełnego wyłączenia przekaźników analogowych już w 2010.

Instytut Globalizacji ocenia, że w obecnym stadium Polska nie ma szans na dorównanie państwom europejskim do 2012, a tym samym na spełnienie zaleceń Komisji Europejskiej.

Według Europejskiej Unii Nadawców w 2012 r. w Polsce będzie tylko 25 proc. gospodarstw, które będą korzystały z telewizji cyfrowej.

- Realizacja misji publicznej TVP polega głównie na produkcji żenujących programów rozrywkowych, natomiast zaniedbywana jest strona technologiczna - uważa Tomasz Teluk.

- Tymczasem zapotrzebowanie na telewizję cyfrową w Polsce jest ogromne, na co wskazuje niezwykle dynamiczny popyt na telewizory plazmowe i LCD - dodaje.