CP: 1 mln abonentów z dekoderami HD


Liczba abonentów platformy satelitarnej Cyfrowy Polsat korzystających z dekoderów wysokiej rozdzielczości (HDTV) przekroczyła 1 mln. Tym samym Cyfrowy Polsat jest pod tym względem największą polską platformą cyfrową HD. Ponad milion abonentów Cyfrowego Polsatu posiada dekodery HD, co stanowi blisko jedną trzecią całej bazy abonentów platformy, która na koniec 2010 r. wynosiła blisko 3,5 mln. Cyfrowy Polsat oferuje swoim abonentom 14 kanałów w wysokiej rozdzielczości.


Milion abonentów posiadających dekoder HD, to dla nas duży powód do zadowolenia. W ostatnich latach technologia ta bardzo się rozpowszechniła, a zainteresowanie nią ciągle rośnie. Znacząca liczba gospodarstw domowych wymieniła już telewizory na nowe modele w standardzie HD, coraz więcej kanałów jest dostępnych w wysokiej rozdzielczości, a to rozbudza chęci zakupu dekoderów i usług HD – mówi Dominik Libicki, Prezes Zarządu, Cyfrowy Polsat SA.

Usługi HD Cyfrowy Polsat oferuje od listopada 2007 roku. Każdy z pakietów programowych operatora zapewnia dostęp do wybranych kanałów HD. Łącznie widzowie mogą wybierać spośród 14 kanałów HD o różnej tematyce. W tym roku platforma planuje wzbogacić ofertę o kolejne stacje w tym standardzie. Platforma n oferuje obecnie 22 kanały HD, a CYFRA+, podobnie jak Cyfrowy Polsat, ma 14 kanałów HD w ofercie.

Klienci Cyfrowego Polsatu mają do dyspozycji dekodery HD i PVR HD, czyli z twardym dyskiem. Najnowszy model dekodera PVR, jedyny na rynku z wymiennym twardym dyskiem, jest produkowany przez renomowanego producenta światowego - Sagemcom. Od zeszłego roku autorskie dekodery HD - HD5000 - są produkowane w fabryce Cyfrowy Polsat Technology, która działa od 2007 roku.

Nie są znane informacje dotyczące liczby abonentów z dekoderami HD w przypadku CYFRY+, która ma obecnie łącznie 1,55 mln abonentów. Platforma n ma ok. 800 tys. abonentów z dekoderami HD, co stanowi o 200 tys. abonentów mniej niż abonentów z dekoderami HD Cyfrowego Polsatu.