CANAL+ Cyfrowy z Kryształową Anteną za transmisję 3D


23 marca 2011 roku, podczas Wielkiej Gali XI Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów, CANAL+ Cyfrowy odebrał Kryształową Antenę w kategorii „Rozwiązanie satelitarne” za zrealizowanie 15 maja 2010 pierwszej w Polsce transmisji w technologii 3D. Była to relacja w trójwymiarze kluczowego meczu Ekstraklasy ubiegłego sezonu pomiędzy Wisłą Kraków a Odrą Wodzisław, przeprowadzona za pośrednictwem satelity Eutelsatu.


- CANAL+ od ponad 15 lat działalności w Polsce jest liderem nowych rozwiązań technologicznych. W 2007 roku jako pierwsi zrealizowaliśmy transmisję w HD a w 2010 w 3D. Przekaz w trójwymiarze to dosłownie i w przenośni zupełnie nowy wymiar telewizji, rewolucja na miarę przejścia od telewizji czarno-białej do kolorowej. Cieszymy się, że kapituła Konkursu Kryształowych Anten Świata Mediów doceniła rangę wydarzenia, jakim była pierwsza w Polsce transmisja sportowa w trójwymiarze – powiedział Jarosław Kordalewski, Dyrektor ds. Technologii i Systemów CANAL+ Cyfrowy.

Historyczna, pierwsza w Polsce transmisja w 3D

15 maja 2010 roku CANAL+ przeprowadził pierwszą w Polsce transmisję w technologii 3D z kluczowego meczu ostatniej kolejki Ekstraklasy – Wisły Kraków z Odrą Wodzisław. Na specjalnych pokazach organizowanych przez stację w partnerstwie z LG Electronics i siecią Multikino w wybranych pubach i kinach mecz śledziło tysiąc kibiców z Krakowa, Poznania i Warszawy – byli to pierwsi widzowie telewizji 3D w Polsce. Oprócz osób uczestniczących w pokazach w kinach i pubach, transmisję, której partnerem był Eutelsat, mogli zobaczyć w domach posiadacze telewizorów 3DTV i dekoderów HD. Relacja była dostępna w ramach pasma CANAL+3D test.

Pierwsza w Polsce relacja na żywo w trójwymiarze została przeprowadzona prosto ze stadionu Suche Stawy w Krakowie, z wykorzystaniem specjalistycznego wozu transmisyjnego wyposażonego w 9 nowoczesnych kamer pracujących w technologii stereoskopowej. Było to wyjątkowe przedsięwzięcie produkcyjne, nad którym pracował ponad 40-to osobowy zespół złożony z pracowników CANAL+ i studia producenckiego Multiproduction oraz ekipy międzynarodowej.

Wkrótce CANAL+ zaprezentował kolejne wydarzenia zrealizowane w technologii 3D. 16 maja 2010 stacja pokazała pierwszy film w 3D - stereoskopową animację w reżyserii Henry'ego Selicka „Koralina i tajemnicze drzwi”, a 29 listopada jeden z najważniejszych meczów ligowych na świecie, FC Barcelona – Real Madryt.

Oferta programowa CANAL+ 3D w 2011

W grudniu 2010 CANAL+ Cyfrowy uruchomił specjalne pasmo CANAL+ 3D, na którym regularnie prezentuje najważniejsze wydarzenia sportowe i emisje filmowe w trójwymiarze. Już w połowie kwietnia 2011 widzowie CANAL+ zobaczą trójwymiarową transmisję z emocjonującego spotkania Real Madryt – FC Barcelona. Oprócz piłki nożnej stacja planuje również relacje z gal bokserskich. Jeszcze w tym roku w paśmie CANAL+ 3D będzie można zobaczyć w trójwymiarze, m.in. horror Piła VII, film dokumentalny Ocean przygód 3D i muzyczny Step Up 3D.

Inne produkcje CANAL+ w 3D

CANAL+ Cyfrowy przyczynia się do popularyzacji technologii stereoskopowej także w innych obszarach swojej działalności. Jest koproducentem filmu „Latająca maszyna” – międzynarodowej produkcji, powstającej w technologii stereo 3D, którą stacja pokaże jeszcze w tym roku. Dla swojej marki CYFRA+ stworzył natomiast pierwszą reklamę stereoskopową, która była emitowana w polskich kinach (grudzień 2009).

Kryształowe Anteny Świata Mediów

Konkurs Kryształowe Anteny Świata Mediów ma na celu wyróżnienie ludzi, którzy przyczynili się do rozwoju telekomunikacji w Polsce, popularyzacji najciekawszych produktów i rozwiązań w telekomunikacji, a także promocji polskiej myśli technicznej. Rozdanie Kryształowych Anten Świata Mediów odbywa się podczas Wielkiej Gali towarzyszącej Sympozjum Świata Telekomunikacji i Mediów.

W kapitule konkursu zasiada, m.in. redaktor naczelny magazynu SAT Kurier - Janusz Sulisz.