CYFRA+ zareagowała niezwykle szybko na pojawienie się niekodowanych kanałów TVP z Astry i już od 15 września abonenci mają dostęp do przekazu. Operator dołączył wszystkie kanały TVP i stacje radiowe Polskiego Radia do swojej listy kanałów. W efekcie można powiedzieć, że oferta została nieoficjalnie poszerzona o TVP HD i TVP Historię, których dotychczas w CYFRZE+ nie było.

Kanały TVP pojawiły się na kanałach od 950 do 963. Poniżej pełny układ:

950 - TVP 1
951 - TVP 2
952 - TVP Info
953 - TVP Sport
954 - TV Polonia
955 - TVP Historia
956 - TVP Kultura
957 - TVP HD
958 - PR Jedynka
959 - PR Dwójka
960 - PR Trójka
961 - PR Euro
962 - PR dla Zagranicy
963 - Obrady Parlamentu

Aby uzyskać dostęp do przekazu należy stosownie przystosować posiadany układ antenowy, instalując dodatkowy konwerter na Astrę (19,2E), tzw. zez lub dla anten ok. 80cm - zastosować LNB typu monoblock. Oczywiście możliwość odbioru zarezerwowana jest wyłącznie dla posiadaczy dekoderów HD.

Możliwość odbioru mają także abonenci Cyfrowego Polsatu z odbiornikami HD, ale w tym przypadku kanały trzeba sobie wyszukać samodzielnie, wprowadzając poprawne parametry przekazu:

Częstotliwość: 10,862 GHz
Polaryzacja: H (pozioma)
SR (Symbol Rate): 22000
FEC: 5/6
DVB-S2/8PSK

Najczęstszym błędem popełnianym przez osoby chcące wyszukać kanały samodzielnie jest nie wybranie DVB-S2 i próba wyszukiwania z DVB-S, co kończy się oczywiście niepowodzeniem (brak sygnału).

Niestety na razie telewizja n nie zdecydowała się na dołączenie kanałów TVP z Astry na kanałach powyżej 501, wychodząc z założenia, że wszystkie te kanały TVP są w ofercie n z Hot Birda. Mimo wszystko należy to uznać za błąd, bo w nboxach na kanale 501 aktualnie jest testowy przekaz Das Erste HD z beznadziejną planszą, a następnie są niemieckie i testowe kanały po niemiecku z jednym rodzynkiem TV Trwam na 506, zamiast całej 10-tki polskich kanałów włącznie z TV Puls z Astry.

Widać więc, że telewizja n zamierza przeczekać pierwszy okres po odkodowaniu kanałów TVP, nie podniecając się darmowym dostępem do tego co i tak już ma od samego powstania. W innej sytuacji są platformy CYFRA+ i Cyfrowy Polsat, które dotąd nie miały takich kanałów, jak TVP HD.

źródło: satkurier